Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
konsorcjum.sowa

Jesteśmy stowarzyszeniem użytkowników systemów SOWA. Staramy się wspierać bibliotekarzy w codziennej pracy z systemem bibliotecznym i nie tylko.

KONSORCJUM BIBLIOTEK - UŻYTKOWNIKÓW ZINTEGROWANYCH SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA BIBLIOTEKĄ SOWA1 lub SOWA2/MARC21

www.konsorcjum.sowwwa.pl

Ekspozycja

Wymagania współczesnych użytkowników bibliotek wobec stron internetowych prezentujących wiedzę zawartą w katalogach bibliotecznych stały się dziś wyzwaniem dla bibliotekarzy i dostawców oprogramowania bibliotecznego. Czy nowa wersja katalogu WWW systemów SOWA2/MARC21 oraz SOWA SQL, którą Sokrates-software wydał pod koniec 2017 roku sprosta rosnącym wymaganiom tych użytkowników i dopasuje się do wirtualnego świata kultury obrazkowej funkcjonującego w dobie konwergencji mediów? Wszystko wskazuje na to, że tak będzie.
opac2017.jpg
Sztuka elastyczności

W kierunku użytkownika "złowionego w sieci" od lat ewoluuje OPAC systemu SOWA2/MARC21 i SOWA SQL, z którego sukcesywnie eliminowano wszelkie zbędne i "nieelastyczne" elementy utrudniające prezentację wiedzy bibl­iogr­afic­znej­ na urządzeniach mobilnych.

Nowy styl katalogu OPAC przyniósł przede wszystkim zmiany ważnych detali w interfejsie WWW. Wśród nich jest przyjazne tło biblioteczne i przeźroczyste okienko z informacją o ciasteczkach (cookies), ale też odświeżone ikony okładek zastępczych w rekordach czy stopka prezentująca aktualne logo SOWA OPAC. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej poprawić komfort przeglądania katalogu w internecie.

W nowej kolorystycznej i przestrzennej aranżacji ukazana została informacja dotycząca współpracy biblioteki z portalem w.bibliotece.pl, zawierająca listę wiadomości przedstawionych na blogu portalowym. Usunięto też domyślne logo systemu zawarte pierwotnie w nagłówku katalogu. Miejsce to winno być sper­sona­lizo­wane­ indywidualnym logiem biblioteki.

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

opac2017.jpg opac2017
jpg, 102 KiB, 612x442
Komentarze (0)

jarocin.jpg

Informujemy, że w tegorocznym „Rankingu Bibliotek 2017” zorganizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz „Instytut Książki” zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin (woj. wielkopolskie), która prócz I miejsca uzyskała tytuł najlepszej biblioteki w województwie wielkopolskim. Jarocińska książnica jest członkiem naszego konsorcjumi od wielu lat wykorzystuje system biblioteczny SOWA2/MARC21.

jarocin.jpg jarocin
jpg, 70 KiB, 644x399
Komentarze (0)

Zapraszamy na cykl spec­jali­styc­znyc­h szkoleń dla bibliotekarzy na temat nowych przepisów opracowania (Deskryptory Biblioteki Narodowej) oraz dostosowania systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21 i SOWA SQL do bieżących zasad katalogowania zbiorów bibliotecznych.

W trakcie spotkań zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

zmiany w oprogramowaniu bibliotecznym SOWA2/MARC21 i SOWA SQL dotyczące tworzenia opisów bibl­iogr­afic­znyc­h i wzorcowych,
przekształcanie rekordów opracowanych według dotychczasowych przepisów do nowych zasad opartych na zaleceniach w zakresie adaptacji wybranych zagadnień formatu RDA,
sposoby pozyskiwania nowych haseł z kartoteki dBN,
metody adaptacji jednostek leksykalnych w hasłach przedmiotowych prostych i rozwiniętych,
encje przy wyszukiwaniu fasetowym w katalogach OPAC – jak to rozumieć?
Przypomniane zostaną możliwości katalogowania dokumentów w formularzu MARC21 oferującym dostęp do zaim­plem­ento­wany­ch słowników (pola: 380 i 655, 385 i 386, 336, 337 i 338 oraz 658). Omówione zostaną również opisy bibliograficzne ilustrujące wykorzystanie deskryptorów dziedzinowych (658), które służą przypisaniu treści materiału bibliotecznego do wybranych dziedzin oraz poszczególnych sfer aktywności człowieka.

Szkolenia dla bibliotekarzy mają charakter syntezujący dotychczasową wiedzę. Są okazją do zadawania pytań oraz przedstawienia własnych propozycji i eksperymentów w zakresie tematowania zbiorów bibliotecznych. Udział w szkoleniach jest nieodpłatny.

Najbliższe szkolenia zaplanowano w następujących bibliotekach:

15.11 - PiMBP w Brzesku (powiat brzeski)
17.11 - MBP w Sanoku (powiat sanocki, krośnieński, leski, bieszczadzki)
29.11 - Biblioteka Śląska w Katowicach
07.12 - MiPBP w Wodzisławiu Śląskim (powiat wodzisławski i inne)
__.12 - MBP w Limanowej (powiat limanowski)
__.12 - WBP w Krakowie

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
31
Mrągowo BM
bej
LustroBiblioteki
Krakowianka
Łowicz MBP
Opole MBP
Dąbrowa Chełmińska GBP-S
parysy
Olesno OBP
Lubliniec MPBP
Kłomnice GBP
toya1a
Poznań WBPiCAK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo