01.04.2020KONCERT "MUZYCZNE ZADUSZKI" POŁĄCZONY Z WIECZOREM POEZJI "CZYTANIE NIEPODLEGŁOŚCI" I PROMOCJĄ PUBLIKACJI PT. "NASZE WCZORAJ I DZIŚ"

promocjapublikacji1.jpg

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” stała się faktem!
Uroczysta promocja książki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odbyła się 3 listopada 2018 roku, a towarzyszył jej wieczór poezji lokalnych twórców pn. „Czytanie Niepodległości”. Wyjątkowe spotkanie uświetnił koncert pn. „Muzyczne Zaduszki”.

Wydarzenie zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiło część Projektu pn. „Nasza Odzyskana”. Wpisano je w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mamy wyjątkowe szczęście, mogąc osobiście uczestniczyć w tak doniosłym jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt dodał również, że mając świadomość tego, jak wiele poświęcenia i krwi wymagało odzyskanie suwerenności, wszyscy powinniśmy w godny sposób celebrować tegoroczny wyjątkowy jubileusz. Nadmienił, że w związku z tym w Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, a ich głównym inicjatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec pokrótce omówiła promowaną publikację. Na wstępie podkreśliła, że publikacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców. A grono tych osób jest niezwykle liczne, bo aż 82 osoby opracowały do niej teksty, 58 osób przyczyniło się do wzbogacenia jej unikatowymi fotografiami, a 26 osób służyło pomocą i różnorakim wsparciem. Nie sposób również pominąć niezliczonego grona ludzi, którzy nam kibicowali i podnosili na duchu ciepłym słowem.
Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do tego ogromnego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności wyraziła wdzięczność autorom, którzy niejednokrotnie musieli przełamywać wewnętrzną nieśmiałość i skromność, aby podzielić się swoją wiedzą, wspomnieniami i opowieściami. Podziękowała wszystkim, którzy udostępnili materiał fotograficzny, zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne. Słowa wdzięczności skierowała także w stronę 11-osobowego zespołu redakcyjnego, który zaangażował się w przygotowanie publikacji.
Następnie Dyrektor biblioteki podkreśliła, że ze względu na bardzo krótki czas powstania książki, może ona nie być doskonała. W związku z tym przeprosiła za wszelkie ewentualne błędy i pomyłki oraz poprosiła czytelników i autorów tekstów o wyrozumiałość. Małgorzata Morawiec nadmieniła również, że publikacja nie jest opracowaniem naukowym. To zbiór nie tylko faktów historycznych, ale też wspomnień i luźnych opowieści, a nawet legend. Niektóre informacje zawarte w książce mogą nieco odbiegać od znanych dotąd powszechnie. Jednak wszystkie teksty to subiektywne relacje ich autorów i ich własne historie. Dyrektor biblioteki dodała także, że swoimi opowieściami i tekstami mógł podzielić się każdy zainteresowany.
Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała za dobrą współpracę wydawnictwu, którym jest MILOWA sp. z o.o. Wydawca tygodnika Miasto i Ludzie. Podziękowała także niezawodnym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Halinie Dojka, Dorocie Huczek, Władysławie Cabaj i Zofii Węgiel, a także wspaniałej Urszuli Kaczmarskiej, na które mogłyśmy liczyć na każdym etapie realizacji zadania, nawet w chwili najgorszego kryzysu.

Kolejnym punktem spotkania było „Czytanie Niepodległości”, czyli prezentacja utworów lokalnych twórców. Były to teksty o charakterze patriotycznym, które powstały specjalnie na tę okoliczność i zostały opublikowane w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Wiersze autorstwa Marcina Chmury, Anny Morawiec, Zofii Pilas i Marii Szopy odczytała Maria Szczebak. Z kolei Bernadetta Słota i Barbara Wójcik osobiście zaprezentowały swoje utwory.

Następnie nadszedł czas na nieco mniej oficjalną część spotkania, czyli „Muzyczne zaduszki” – akustyczny koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki. Muzycy dali fenomenalny popis swojego talentu, czym zachwycili licznie zgromadzoną publiczność.

Po koncercie przybyli goście otrzymali nieodpłatnie promocyjne egzemplarze książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich do kawiarenki literackiej, gdzie czekały domowe wypieki przygotowane przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, pracownice Domu Malarek w Zalipiu oraz cudowne przyjaciółki naszej biblioteki.


promocjapublikacji1.jpg promocjapublikacji1
jpg, 66 KiB, 700x369
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Olesno GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo