08.04.2020NARODOWE CZYTANIE 2019

7 września 2019 roku wszyscy Polacy, którzy cenią piękno literatury narodowej spotykali się w różnych miejscach, aby pochylić się nad lekturą zbioru Nowele Polskie, które na tegoroczną odsłonę Akcji Narodowe Czytanie zaproponowała Para Prezydencka. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wybrali Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, a były to: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
Także Olesno po raz kolejny przyłączyło się do tej pięknej inicjatywy. Czytano 6 z zaproponowanych tytułów, a były to nowele: Dym; Katarynka; Orka Rozdzióbią nas kruki, wrony… ; Sachem oraz Dobra pani.
Podobnie jak w latach ubiegłych zaproszenie organizatorów spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem i w spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób, z czego 87 osób podjęło lekturę. Swoją obecnością zaszczycili nas Państwo:
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek z Małżonką
- Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec z Małżonką
- Przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Tarnowie mjr Magdalena Konarska z Małżonkiem
- Asp. Marek Sołtys – Dzielnicowy Gminy Olesno – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
- Asp. Marcin Łosowski – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
- Nelly Rokita - wolontariuszka i członkini Stowarzyszenia Siemacha
- Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Dąbrowie Tarnowskiej Marian Łączyński z Małżonką
- Radny Powiatowy a zarazem Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń
- Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak z Małżonką
- Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno Stanisław Machaj
- Radni Rady Gminy Olesno: Marta Kądzielawska, Roman Gruchała, Janusz Morawiec
- V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Druh Ryszard Pikul
- V-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP RP bryg. w stanie spoczynku Druh Adam Rzemiński
- Red. Janusz Smoliński – Tygodnik Miasto i Ludzie
- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich Kazimierz Zych.

Do wspólnego czytania włączyła się delegacja nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie; Członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających w oleśnieńskiej książnicy; przedstawiciele zapr­zyja­źnio­nych­ instytucji i organizacji; młodzież; studenci oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.
Spotkanie uroczyście zainaugurował Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który odczytał fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z kolei lekturę pierwszej noweli, którą był „Dym” Marii Konopnickiej rozpoczął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Organizatorzy przygotowali także dla wszystkich wyjątkową niespodziankę, a mianowicie inscenizację noweli „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej w wykonaniu Członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym na scenie towarzyszyły wnuki.
Opracowana została także specjalna scenografia. Jej głównym elementem były specjalne plansze do poszczególnych nowel, z przepięknymi i niep­owta­rzal­nymi­ grafikami wykonanymi przez Wiktorię Wieczorek. Ponadto motywem łączącym wszystkie czytane utwory było symboliczne okno – obraz autorstwa Agaty Wrona.
Z kolei wspaniała oprawa muzyczna to zasługa niezrównanej młodej artystki Oliwii Drąg oraz Pana Stanisława Piękosza, który poprowadził wspólny śpiew.
Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników spotkania do kawiarenki literackiej na wspaniałe słodkie smakołyki, które przygotowały cudowne przyjaciółki biblioteki Panie: Cabaj Władysława ; Dojka Halina ; Dojka Monika ; Huczek Dorota ; Kinel Renata ; Łucek Berandetta ; Morawiec Renata ; Motyka Teresa ; Nowak Maria ; Skowron Dorota ; Ziemian Agnieszka.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się do się do Akcji Narodowe Czytanie 2019. Dziękujemy zarówno wszystkim, którzy podjęli lekturę, jak i zasiadającym na widowni. Wielkie brawa zwłaszcza dla najmłodszych czytających oraz dla tych, którzy odważyli się wystąpić po raz pierwszy!

Organizatorami i gospodarzami spotkania, które odbyło się 7 września 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.
nowele0.jpg

nowele0.jpg nowele0