13.08.2020Spojrzenie na Łowicz z wieży katedralnej - spacer z Romualdem Oczykowskim

W środę 12 sierpnia odbył się kolejny spacer w ramach „Wakacji z biblioteką”. W tym miesiącu naszym „przewodnikiem” jest Romuald Oczykowski, historyk, literat, autor „Przechadzki po Łowiczu”, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. W „Przechadzce…” Oczykowski wiele miejsca poświęca kolegiacie, osobom i wydarzeniom z nią związanym.

Podczas naszej wędrówki odwiedziliśmy Bazylikę katedralną i spojrzeliśmy na Łowicz z wieży północnej. Po pokonaniu wielu schodów podziwialiśmy panoramę miasta i okolic Łowicza. Następnie spojrzeliśmy na nawę główną kościoła z wysokości tarasu powyżej organów i odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, które mieści się w wieży południowej. O zabytkach tam zgromadzonych, o życiu prymasów, o artystach dla nich pracujących opowiedział nam ks. Stanisław Majkut. Była to ciekawa lekcja historii.

Kolejny spacer odbędzie się 19 sierpnia. Tym razem spojrzymy na Łowicz z baszty gen. S. Klickiego.

Nowy folder (3)16.jpg

Nowy folder (3)16.jpg Nowy folder (3)16