28.01.2021Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gminie Biecz

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i centrum zagłady milionów ludzi, stał się w świadomości zbiorowej międzynarodowym, tragicznym symbolem ludobójstwa. 27 stycznia – dzień jego wyzwolenia – Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Skromna uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskich miała miejsce dzisiaj w Bieczu. O godz. 12:00 delegacja reprezentująca Urząd Miejski w Bieczu oraz Bibliotekę Biecz udała się na cmentarz żydowski. Zapaliła znicze i złożyła wiązanki kwiatów na pomniku, oddając cześć ofiarom Holokaustu. Cmentarz żydowski jest na mapie Biecza miejscem szczególnym. W czasie okupacji został zdewastowany i pozbawiony nagrobków, którymi wyłożono chodnik przy ulicy Grodzkiej. Po wojnie, ze zwróconych Żydom macew wybudowano pomnik pamięci. Betonowe sarkofagi znajdujące się na cmentarzu skrywają zwłoki żydowskich mieszkańców Biecza zamordowanych w egzekucjach oraz w czasie likwidacji getta. Dla upamiętnienia Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Biblioteka Biecz zorganizowała w Sali spotkań skromną ekspozycję poświęconą postrzeganiu Biecza w wypracowaniach żydowskich dzieci. Materiały do wystawy udostępnił Krzysztof Przybyłowicz. Zdjęcia z ekspozycji znajdują się w poniższej galerii. Hołd oddany ofiarom Zagłady z terenu Biecza jest symbolicznym gestem pamięci. Nie wolno nam zapominać o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, by podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.

www.biblioteka.biecz.pl

pomnik.jpg pomnik