26.03.2021WRZUTNIA KSIĄŻEK STANĘŁA PRZED BIBLIOTEKĄ W LIPOWEJ

Drodzy Czytelnicy,
jak już część z Państwa widziała, dziś przed naszą biblioteką pojawiła się nowość - wrzutnia książek (inaczej trezor biblioteczny). Wrzutnia służy do oddawania wypożyczonych wcześniej w bibliotece książek. Co ważne – czynna jest ona całą dobę, dzięki czemu, jeżeli z jakiś powodów nie mogą pojawić się Państwo u nas w godzinach pracy biblioteki, możecie zwrócić książkę, nie martwiąc się o przekroczenie terminu jej wypożyczenia. Książki można zwracać także w dni, kiedy biblioteka jest nieczynna, np. w weekendy. Wrzucone do trezora książki, zostaną wykreślone z Państwa karty najpóźniej w następny dzień pracy biblioteki. W czasie pandemii wrzutnia ma jeszcze dodatkowy atut – pozwala na bezkontaktowy zwrot zbiorów, bez kolejki.
Wrzutnia zaopatrzona jest w specjalny system, dzięki któremu oddawana książka nie ulegnie zniszczeniu. Ześlizg do książek jest tak wyprofilowany, aby książki delikatnie się po nim zsuwały, trafiając do specjalnego wózka na książki, zamontowanego w środku. W wózku znajduje się specjalne, miękkie dno, zawieszone na sprężynach.
Lipowska wrzutnia ma jeszcze dodatkowy atut. Jej grafika nawiązuje do miejsca, w którym stanął trezor. Lipowska Śliwka Bronka pozuje na tle Skrzycznego, najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego.
Wrzutnie wykorzystywane są już od kilku lat w wielu krajach - pomagają w usprawnieniu obrotu bibliotecznego.
Zachęcamy do korzystania:)😊 Do wrzutni oddawać można zarówno książki wypożyczone w naszej bibliotece w Lipowej, jak i w filiach w Leśnej i Twardorzeczce.
wrzutnia 2.jpg
wrzutnia 3.jpg