22.04.2021Kompas kreatywnego bibliotekarza. Projekt

Szanowni Państwo z radością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przystąpiła do realizacji projektu pn. „Kompas kreatywnego bibliotekarza”, umożliwiającego pracownikom bibliotek podniesienie kwalifikacji w zakresie promocji czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i seniorów oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w codziennej działalności ich placówek. Program obejmuje 10 szkoleń skupionych wokół 2 bloków zagadnieniowych:

1. Nowe technologie. Komunikacja wirtualna w Bibliotece

2. Techniki budowania relacji, pogłębiania osobistych zasobów i umiejętności bibliotekarzy.

Projekt proponuje działania, których celem jest wsparcie bibliotekarzy w tworzeniu atrakcyjnej oferty usług dla młodzieży – jako jednej z najbardziej nieobecnych w bibliotekach grup czytelników i seniorów – narażonych na wykluczenie cyfrowe i izolację. W obecnych czasach, obok rzetelnego warsztatu bibliotekarza równie cenna i oczekiwana jest przez czytelników szeroko rozumiana kreatywność i innowacyjność. Co to tak naprawdę oznacza, w jakich obszarach się wyzwala? Jak je obudzić i rozwinąć z korzyścią dla siebie samego, biblioteki i jej czytelników? Jakie narzędzia pracy /w tym te technologiczne/ możemy skutecznie wykorzystać? Na te zagadnienia będziemy starać się znaleźć odpowiedzi i rozwiązania oraz przygotować warsztat metodyczny służący codziennej pracy. Do współpracy przy realizacji programu zaprosiliśmy trenerów, spec­jali­zują­cych­ się w nowoczesnych mediach, mających wiedzę na temat problemów wynikających w relacjach z trudnym czytelnikiem, prowadzących projekty z zakresu przygotowania oferty kulturalnej i czytelniczej dla młodzieży i seniorów. Rezultatem będzie wiedza ułatwiająca pracę i relacje z czytelnikiem młodzieżowym oraz seniorem, by przyciągnąć ich do bibliotek, integrować i zachęcić do uczestnictwa w kulturze, w tym czytelniczej. Efektem będzie przede wszystkim nowy zasób kompetencyjny kadry, a także konspekty, plany zajęć. Ze względu na pandemię większość szkoleń będzie odbywać się online.

Projekt „Kompas Kreatywnego Bibliotekarza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi projektu są: Puls Jaworzna i Extra. glowny_KKB.jpg

glowny_KKB.jpg glowny_KKB