03.05.2021Przyszłość należy do azji

Dobra książka jeszcze niezbyt znanego w Polsce autora aż szkoda, że już wydana po polsku. Ale jeszcze tego typu perełki będą się trafiać.

okładka

Parag Khanna to światowej sławy specjalista od stosunków międ­zyna­rodo­wych­ i geopolityki. Urodził się w Indiach, wychował w Nowym Jorku, pracował w Niemczech i Dubaju, a osiadł na stałe i pracuje obecnie w Singapurze. Mało kto zna azję tak dobrze jak on. Świetnie orientuje się w relacjach między poszczególnymi krajami. W swojej książce podaje mnóstwo liczb, przedstawia klarowne wywody logiczne, nakreśla jak jego zdaniem azja będzie się rozwijać i jakie miejsce w świecie zajmie (spoiler: dominujące). Dla szeroko rozumianego zachodu jego zdanie powinno być otrzeźwiające, wszak azja goni europę i amerykę północną w niesamowitym tempie a pod wieloma względami już dawno ją wyprzedziła.

mapa
azjata

Azja jest kontynentem o dynamicznym rozwoju gospodarczym i technologicznym. Od lat 90. XX wieku wiele państw azjatyckich, takich jak Chiny, Japonia, Korea Południowa, Indie czy Singapur, notuje stały wzrost gospodarczy i stają się coraz bardziej konkurencyjne na globalnym rynku.

W ostatnich latach, rozwój technologiczny w Azji przyspieszył jeszcze bardziej, a niektóre kraje stały się liderami w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, robotyka czy blockchain. Japonia od dawna jest pionierem w dziedzinie robotyki, a Korea Południowa jest liderem w produkcji pamięci flash i ekranów OLED. Chiny stały się jednym z wiodących graczy w dziedzinie sztucznej inteligencji i 5G, a Indie rozwijają swoje technologiczne umiejętności, aby stać się globalnym centrum outsourcingu.

mapa 2
most

Inwestycje w innowacje i technologie w Azji są również wspierane przez rządy. Chińska inicjatywa "Pasek i Szlak" ma na celu połączenie Chin z Europą poprzez nowe drogi handlowe i inwestycje w infrastrukturę, co przyspiesza rozwój krajów takich jak Pakistan czy Kazachstan. Japonia inwestuje w innowacje związane z Internetem Rzeczy (IoT), a Indie oferują programy zachęt dla startupów.

Nie ma wątpliwości, że Azja jest regionem, który ma ogromny wpływ na światowy rozwój technologiczny. Jeśli chodzi o państwa, które są liderami w tym zakresie, warto wymienić takie kraje jak Chiny, Japonia, Korea Południowa, Indie, Singapur, Tajwan czy Izrael. Dlatego też warto śledzić, co się dzieje w Azji i jakie innowacje pojawiają się na rynku, ponieważ mogą one znacznie wpłynąć na przyszły rozwój technologiczny na całym świecie.

ulica
krajobraz

Recenzje:
przyszłość należy do azji
https://www.youtube.com/watch?v=eY7zB4V-zqQ
https://pixabay.com/users/puapanda-18762651/
https://linktr.ee/PUAPanda


lotnisko w singapurze

Informacje o państwach w Azji:

Chiny - to największy kraj Azji i najludniejsze państwo na świecie. Jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie i cieszy się jednym z największych gospodarczych wzrostów w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Chińska kultura, która ma tysiące lat historii, obejmuje sztukę, filozofię i tradycje kulinarne.

Indie - to drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie. Indie są znane ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego, związanego z religiami jak hinduizm, buddyzm i sikhizm. Kraj ten posiada dynamiczną gospodarkę i jest jednym z liderów w dziedzinie technologii informacyjnej.

Japonia - to jedno z najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw na świecie. Kultura japońska jest bogata w tradycje, jak ceremonia herbaty, haiku, origami i kabuki. Japonia słynie również z kuchni, w tym sushi i ramen.

Korea Południowa - to kraj z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i jednym z najwyższych poziomów życia w Azji. Korea Południowa słynie z tech­nolo­gicz­nych­ osiągnięć, takich jak Samsung i LG, oraz kultury, w tym k-popu i k-dram.

Arabia Saudyjska - to kraj bogaty w ropę naftową i gaz ziemny, co sprawia, że jest jednym z najważniejszych producentów ropy na świecie. Kraj ten ma głębokie korzenie w islamie i jest miejscem skąd pochodzi religia muzułmańska.


Parag Khanna to amerykański politolog, globalny strateg i autor bestsellerów. Urodził się w 1977 roku w Indiach, ale dorastał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Khanna uzyskał doktorat z polityki międzynarodowej na Uniwersytecie w Londynie, a także ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie w Georgetown i w Szkołach Nauk Społecznych w Paryżu. Pracował jako doradca strategiczny dla rządów, firm i organizacji międ­zyna­rodo­wych­, a także pisał dla takich gazet jak "The New York Times", "The Wall Street Journal" czy "The Financial Times". Jego książki, takie jak "The Future is Asian" czy "Connectography", analizują zmiany w globalnym ładzie i geopolityce, zwracając uwagę na rosnącą rolę Azji w świecie.


rec 178.jpg rec 178
jpg, 406 KiB, 718x1024
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Likala

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo