Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
43-600 Jaworzno
06.05.2021Kompas kreatywnego bibliotekarza
Jaworzno MBP

Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa. Szkolenie online dla bibliotekarzy
Kontynuując tematykę obecności młodzieży w bibliotece, serdecznie zapraszamy na kolejne, bezpłatne szkolenie odbywające się w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pt. Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa. Patronami medialnymi projektu są lokalne gazety: Puls Jaworzna i Extra Jaworzno.

OPIS SZKOLENIA
Uczestnicy szkolenia wspólnie z prowadzącą zastanowią się, jak zachęcić młodych ludzi do czytania; co zrobić żeby biblioteka była dla nich miejscem atrakcyjnym, jak pracować z młodzieżą i wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom? Znalezienie odpowiedzi nie będzie trudne, gdy wysiłek skoncentrowany zostanie na tworzeniu kampanii na rzecz czytelnictwa młodzieży. Bibliotekarze dowiedzą się w jaki sposób przekonać młodych, że czytanie jest sposobem nie tylko na znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania, ale także na budowanie więzi z rówieśnikami i twórcze spędzanie czasu. Szkolenie pozwoli posiąść wiedzę, jak pracować z młodymi i sprawić, by postrzegali bibliotekę jako miejsce im przyjazne, otwarte na ich zainteresowania. Spotkanie będzie okazją do wypracowania schematu kampanii promującej czytelnictwo w bibliotekach publicznych oraz poznania dobrych praktyk w zakresie rozwijania w bibliotece młodzieżowego wolontariatu.

TERMIN - 21 maja 2021 r.

GODZINY - 9.00-14.00

FORMA - Szkolenie online na platformie Zoom

ZGŁOSZENIA - Karty zgłoszeń należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 14 maja 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.

ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach wystawione przez Fundację Civis Polonus

KTO PROWADZI SZKOLENIE?

dr Olga Napiontek – kierowniczka projektów adresowanych do bibliotek. Autorka szkoleń dla bibliotekarzy, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych na temat młodzieży w bibliotekach. Pracuje z bibliotekarkami i bibliotekarzami, prowadząc szkolenia, których celem jest otwarcie bibliotek na młodych, sprawienie aby w bibliotekach publicznych była młodzież oraz aby oferta tych instytucji była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Na co dzień wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii, dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 700 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji Civis Polonus, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowujemy procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i wspó­łdec­ydow­ania­ na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia.
210506_kkb.jpg

210506_kkb.jpg 210506_kkb