08.06.2021Biblioteka – trzecie miejsce dla aktywności lokalnej. Szkolenie online dla bibliotekarzy

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób Twoja biblioteka może służyć lokalnej społeczności oraz wspierać aktywność obywatelką to szkolenie jest właśnie dla Ciebie! W ramach realizacji projektu pt. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. Biblioteka – trzecie miejsce dla aktywności lokalnej.

• OPIS SZKOLENIA
Biblioteka publiczna może służyć społeczności lokalnej jako źródło wiedzy niezbędnej do podejmowania działań społecznych oraz być miejscem racjonalnej dyskusji w sprawach społecznych (w tym tych dotyczących integracji, łączenia - poprzez współdziałanie pokoleń, np. młodzież-seniorzy). W trakcie szkolenia biblioteka publiczna przedstawiona zostanie w roli „trzeciego miejsca” – czyli ważnej przestrzeni dla każdego człowieka, kolejno - po domu, pracy (czy szkole). Koncepcja ta dotyczy odpoczynku i dbałości o relacje z innymi ludźmi. Wzbogacona biblioteczna wersja mówi dodatkowo o szeroko pojętym rozwoju. Warsztat będzie miał na celu zainspirować bibliotekarzy, by podjęli się wysiłku kreowania przestrzeni bibliotecznych, jako miejsc sprzyjających interakcjom społecznym, aktywnemu, kreatywnemu odpoczynkowi, rozwojowi pasji, spotkaniom z ciekawymi ludźmi, wypoczynkowi w gronie osób o podobnych zain­tere­sowa­niac­h oraz miejsc sprzyjających aktywizacji na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki szkoleniu uczestnicy dodatkowo posiądą wiedzę na temat wspierania aktywności obywatelskiej.

• TERMIN – 17 czerwca 2021 r.
• GODZINY - 9.00-14.00
• FORMA - Szkolenie online
• ZGŁOSZENIA - Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który po uzupełnieniu należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 11 czerwca 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
• ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach wystawione przez Fundację Civis Polonus
• KTO PROWADZI SZKOLENIE?

dr Olga Napiontek – kierowniczka projektów adresowanych do bibliotek. Autorka szkoleń dla bibliotekarzy, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych na temat młodzieży w bibliotekach. Pracuje z bibliotekarkami i bibliotekarzami, prowadząc szkolenia, których celem jest otwarcie bibliotek na młodych, sprawienie aby w bibliotekach publicznych była młodzież oraz aby oferta tych instytucji była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Na co dzień wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii, dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 700 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji Civis Polonus, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowujemy procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i wspó­łdec­ydow­ania­ na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia.
KKB-6.jpg


KKB-6.jpg KKB-6
jpg, 153 KiB, 724x1024
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Jaworzno MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo