26.08.2021Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków 2021 – już 4 września!

Już 4 września zapraszamy pod Kopiec Kościuszki (od godz. 13.00) na Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej! Czytać będą: Ewa Wachowicz, Tomasz Organek, Maria Sajdak oraz Robert Piaskowski. Wydarzenie będzie również transmitowane online na naszym kanale YouTube oraz do Centralnej Biblioteki w Wilnie.

wydarzenie.jpg

Najsłynniejsze dzieło Gabrieli Zapolskiej (1857–1921), autorki dramatów, pisarki i publicystki, zostało wybrane do czytania 4 września (sobota) podczas 10. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Jesienią 1906 roku we Lwowie, Zapolska w ciągu zaledwie kilku dni napisała „Moralność Pani Dulskiej”. Książka już w grudniu miała swoją prapremierę w krakowskim Teatrze Miejskim, dokąd przeniesiono ją ze Lwowa z powodu choroby aktorki. Zalety tego arcydzieła scenicznego – podkreślane przez znawców – zapewniły mu nieśmiertelność, bowiem tragifarsa kołtuńska, jak określiła swoją sztukę sama Zapolska, od dziesięcioleci stanowi kanon teatralnych repertuarów.

Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków w tym roku odbędzie się pod Kopcem Kościuszki, na który w krakowskiej wersji sztuki – pierwotna jest lwowska – symbolicznie zmierza Felicjan Dulski, małżonek głównej bohaterki, mistrzyni obłudy. Dlatego właśnie 115-lecie powstania dramatu, Biblioteka Kraków postanowiła uczcić epokowym wejściem – prawdziwym, nie udawanym – rodziny Dulskich na szczyt kopca Kościuszki!

Wydarzenie będzie transmitowane online na kanale YouTube Biblioteki Kraków oraz do Centralnej Biblioteki w Wilnie.

PONADTO: Od 30.08 w filiach Biblioteki Kraków można odebrać okolicznościową zakładkę–kupon z 30% zniżką do Muzeum Kośc­iusz­kows­kieg­o na nową multimedialną wystawę. Kupon obowiązuje tylko 4 września!

W strefie publiczności obowiązują maseczki!

WYSTĘPUJĄ:

Ewa Wachowicz – Aniela Dulska;

Tomasz Organek – Zbyszko, syn Dulskich;

Maria Sajdak – Hanka, służąca w domu Dulskich;

Robert Piaskowski – Felicjan, mąż Dulskiej;

W pozostałych rolach zespół Teatru Ab Intra, działający przy Nowohuckim Centrum Kultury: Kamila Czerw, Anna Grodzicka, Izabela Jarosławska, Joanna Maj, Joanna Plewa, Wioleta Skrzyńska, Zofia Szczepańska;

Piotr Wasilewski – narrator;

Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – oprawa muzyczna.

Wspó­łorg­aniz­ator­em akcji jest Gmina Kraków. Partnerami są także Radio RMF FM, Teatr Ludowy i Nowohuckie Centrum Kultury. Zapraszamy!

wydarzenie.jpg wydarzenie