07.10.2021Matt Ridley - Genom

Zapraszamy do zapoznania się z nową recenzją książki naszego pracownika.
Wybitna książka popularno-naukowa dotycząca genów, ludzkiego genomu, DNA, RNA, chromosomów i innych zagadnień związanych z biologią człowieka. Polecamy.
Warto obserwować tego autora. Wydawanie w Polsce takich właśnie książek nas interesuje.

img
img

Geny to sekwencje nukleotydów znajdujące się w DNA, które kodują informacje niezbędne do budowy i działania organizmów żywych. Każdy gen składa się z kilku tysięcy nukleotydów i jest odpowiedzialny za kodowanie określonej funkcji lub cechy organizmu. Geny są przekazywane z pokolenia na pokolenie i stanowią podstawę dziedziczności.

Genom to całkowita liczba genów w organizmie danego gatunku. Genom składa się z wielu milionów genów i jest odpowiedzialny za wszystkie aspekty budowy i funkcjonowania organizmu. Każdy organizm ma swój unikalny genom, który jest niepowtarzalny i różni się nawet u osobników tego samego gatunku. Genom jest więc wyjątkowo ważnym elementem w badaniach nad genetyką i biologią molekularną.

img
img

Historia prac nad genetyką sięga XIX wieku, kiedy to Gregor Mendel, austriacki zakonnik i ojciec genetyki, przeprowadził szereg doświadczeń z hodowli krzyżowej koniczyny, aby zbadać zasady dziedziczenia cech u roślin. Mendel odkrył, że dziedziczne cechy przekazywane są z pokolenia na pokolenie w określonych proporcjach i że są one kodowane przez małe, niezależne jednostki, które później nazwano genami. Jego prace stanowią podstawę wiedzy o genetyce i są nadal uważane za kluczowe dla rozwoju tej dziedziny.

img
img

DNA (kwas dezo­ksyr­ybon­ukle­inowy) to białko odpowiedzialne za przekazywanie informacji genetycznych z pokolenia na pokolenie i za kodowanie informacji niezbędnych do budowy i działania organizmów żywych. DNA składa się z dwóch nitkowatych łańcuchów połączonych przez wiązania dwustronne. Każdy łańcuch składa się z nukleotydów, które są podstawowymi jednostkami składowymi DNA. Nukleotydy składają się z cukru dezo­ksyr­ybon­ukle­inowego, fosforanu i jednej z czterech różnych nitrowek, tj. adeniny, guaniny, cytosiny i tyminy.

img

Człowiek ma około 20 tysięcy genów zapisanych w genomie. Geny są zapisane w DNA, które jest zawarte w chromosomach. Człowiek ma 23 pary chromosomów, co oznacza, że każdy z nas ma 46 chromosomów. Chromosomy składają się z DNA oraz białek, które pomagają uformować i utrzymać ich strukturę. Geny zapisane są na chromosomach w postaci sekwencji nukleotydów. Każdy chromosom składa się z kilku milionów nukleotydów, a geny są sekwencjami nukleotydów o długości od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy nukleotydów. Geny kodują informacje niezbędne do budowy i działania organizmów żywych.

Źródła:
www.youtube.com
pandunia.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Likala

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo