14.12.2021Zbiórka pamiątek rodzinnych w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”

Zdjęcia. Zazwyczaj leżą sobie bezpiecznie w rodzinnym albumie. Wybrane, szczególnie ważne – wiszą w ramce na ścianie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podpowiada jeszcze jedno miejsce, gdzie można ocalić od zapomnienia rodzinną historię -

portal „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, w którym gromadzimy mikrohistorie.

Materiał prezentowany na stronie projekty.wimbp.rzeszow.pl pochodzi od osób prywatnych i kolekcjonerów. Całość podzieliliśmy na kilka kategorii: „Albumy rodzinne”, „Miasta i miasteczka”, „Żydzi”, „Kresowianie” czy „Wojsko”. Osobnym zbiorem są „Pocztówki”. Ich dużą liczbę zawdzięczamy lokalnym kolekcjonerom, którzy zechcieli podzielić się tym, co upolowali na pchlich targach czy w antykwariatach. Ciekawą kategorią są „Dokumenty”. Znajdziemy tu świadectwa szkolne, legitymacje wojskowe, poświadczenia, oświadczenia, listy, kwity, a nawet zaświadczenia odebrania dwóch dawek szczepionki na ospę w roku 1934. Ostatnia zakładka to rzeszowskie janusze, czyli fotografie z atelier cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza.

Nasz regionalny album rodzinny nie jest jeszcze kompletny. Brakuje w nim zdjęć i dokumentów leżących na dnie Twojej szuflady. Gwarantujemy troskliwą opiekę nad zbiorami. Profesjonalnie je zeskanujemy i opiszemy w naszej bibliotecznej Pracowni Digitalizacji, a jako podziękowanie za obdarzenie zaufaniem oddamy razem z oryginałami ich cyfrową kopię nagraną na płytę CD.

Osoby chętne do przekazywania rodzinnych pamiątek w celu digitalizacji oraz prezentacji na naszej stronie internetowej, prosimy o kontakt:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Barbara Pitera