30.12.2021Promocja książki „Zarys dziejów SP Nr 2 W Łowiczu” 12.01.2022 r.

Łowicki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka im. A.K.Cebrowskiego w Łowiczu serdecznie zapraszają na promocję książki Teresy Domińczak i Elżbiety Skonecznej „Zarys dziejów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu”. Spotkanie odbędzie się w środę 12 stycznia 2022 r. o godzinie 17.00 w sali kina Fenix. Poprowadzą je Marzena Kozanecka-Zwierz i Maciej Malangiewicz. Wstęp wolny (liczna miejsc ograniczona w związku z przepisami sanitarnymi).

Celem opracowania było przedstawienie dziejów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza od możliwie najdawniejszych lat. W rozdziale pierwszym podane są informacje o najo­dleg­lejs­zych­ dziejach szkolnictwa elementarnego w Łowiczu, ze szczególnym uwzględnieniem szkół początkowych prowadzonych przez Miasto Łowicz. Rozdział drugi zawiera obszerne wiadomości o pracy szkoły w latach 1921 – 1939. Wiele uwagi autorki poświęciły funkcjonowaniu szkoły w tragicznych latach 1939-1945, pracy szkoły jawnej i tajnego nauczania. Organizacja szkoły w pierwszych latach powojennych, ważne wydarzenia: nadanie imienia i sztandaru, a także działania budujące tradycję placówki, to kolejny rozdział 300 stronicowej publikacji. Poznajemy istotną rolę harcerstwa od pierwszych drużyn harcerskich i zuchowych w latach 30. XX wieku, Szarych Szeregów, do działalności ZHP na terenie szkoły do lat 80. XX wieku. Czytelnik pozna Kadrę szkoły: kierowników, nauczycieli i pracowników, wywiady z byłymi uczniami. Całość ilustrowana jest imponującą liczbą archiwalnych fotografii i dokumentów.

OKLADKA sp2.jpg OKLADKA sp2
jpg, 573 KiB, 1950x2776