18.01.2022CHŁOPI FOREVER

CHŁOPI FOREVER to wspólny projekt łowickich instytucji kultury (Łowicki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka im. A.K.Cebrowskiego), stowarzyszeń (PTTK Łowicz) i podmiotów prywatnych ( Muzeum Guzików, Folkstar) realizowany we współpracy z Galerią Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich.

Inspiracją do realizacji projektu jest 100 rocznica filmowej adaptacji niezwykłej powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”. 7 kwietnia 1922 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego wyprodukowanego przez wytwórnię Ornak. Kopia obrazu nie zachowała się do dnia dzisiejszego.

Równo 50 lat temu, 27 listopada 1972 r., premierę telewizyjną miał 13 odcinkowy serial w reżyserii Jana Rybkowskiego, kręcony w całości na terenie ziemi łowickiej. Na bazie serialu powstał film kinowy. Plejada wybitnych aktorów, setki statystów i oryginalnych kostiumów, 12 miesięcy zdjęć. Oba uznane zarówno przez widzów, jak i krytyków, za arcydzieła.

Obecny rok 2022 to czas oczekiwania na premierę trzeciej adaptacji filmowej „Chłopów” w reżyserii Doroty Kobieli, realizowanej w technice animacji malarskiej (premiera jesienią br.)

Powieść od premiery której minęło dokładnie 120 lat, zyskała dużą sławę na świecie i jest jedną z najczęściej przekładanych książek – jak żadna inna dotyczy nas – mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego.

Próby jej filmowych ekranizacji to zagadnienie mniej znane, ale równie fascynujące.

Zabieramy Was w kolorową podróż !

Wspólnie inicjujemy cykl imprez literackich, filmowych, turystycznych i rekreacyjnych, które trwać będą od kwietnia do października br. Szczegóły podamy wkrótce. Logo projektu opracował łowicki grafik Jacek Rutkowski i będzie nam towarzyszyło w najbliższych miesiącach....Chłopi forever.

chlopi_forever_logo_plus loga.jpg chlopi_forever_logo_plus loga