Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
13.06.2014Spotkanie z Jackiem Różyckim-Robinsonem
Opole MBP

J-Rozycki__baner.jpg

Pieśni bez nut to debiut poetycki Jacka Różyckiego-Robinsona. Sam autor mówi o swoich wierszach, iż jest to zbiór tekstów do śpiewania lub deklamacji. Mają one charakter satyr lirycznych i miłosnych inspirowanych literaturą, muzyką, obyczajami i wydarzeniami historycznymi. Ich bohaterkami są najczęściej kobiety, które poeta wychwala, lecz których portret często zaprawia nutą goryczy. Autor przeplata w swoich wierszach wydarzenia rzeczywiste i fikcyjne. Przez wzgląd na swoje młodzieńcze lata jego poezja staje się mieszanką kultury polskiej i francuskiej. W Pieśniach bez nut przekształca rzeczywistość tworząc prześmiewczą, lecz jednocześnie melancholijną wizję świata. Rozbawia, wzrusza, roztkliwia.

Jacek Różycki-Robinson – urodzony 19 grudnia 1973 roku w Opolu. Ukończył romanistykę. Pisze od 2009 roku. Jego proza jest zamieszczana w opolskim miesięczniku redagowanym przez osoby niepełnosprawne. W 2014 roku zadebiutował tomikiem Pieśni bez nut.

Ileż tu literackiej swawoli, dobrej, sprawnej dykcji! Rytm i metrum, budowane napięcie, koncept i suspens. Zdecydowanie w lekkich rymach Pan Robinson wygląda najlepiej, one to mu służą, w nich ma rubaszną prezencję.
- Franciszek Lime

J-Rozycki__baner.jpg J-Rozycki__baner