26.04.2022Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 4

Co autorów inspiruje?

Performatywna książka. Performatywna biblioteka. Co autorów inspiruje? jest kontynuacją nowatorskiego programu inicjatyw kulturalnych, innowacyjno-kreatywnych oraz artystyczno-twórczych, promujących czytelnictwo, książkę i kulturę. Projekt będzie integrować lokalną społeczność, a także przyciągać do biblioteki nowych czytelników, w tym dzieci, młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne. Obejmie cztery cykle składające się z kilku spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami, podróżnikami, specjalistami dziedzinowymi, pn.: KSIĄŻKA W DŹWIĘKU, KSIĄŻKA W OBRAZIE, KSIĄŻKA W TEATRZE, KSIĄŻKA W PODRÓŻY. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń będzie koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane efekty materialne powstałe w ramach realizacji zadania oraz film reportażowy dokumentujący przebieg wydarzeń.

Ramowy program przedsięwzięć w ramach planowanych cykli:

Książka w dźwięku:

Moja ulubiona bajka – warsztaty dla dzieci i rodziców
Opowieści literacko-muzyczne. Warsztaty ruchowe dla dzieci.
Sztuka interpretacji tekstu. Spotkania z udziałem aktorów.
O sztuce retoryki i dialogu. Spotkania autorskie z Michałem Rusinkiem, przybliżające historię i teorię konstruowania wypowiedzi.
Recital. Finał cyklu.

Książka w obrazie:

Mój ulubiony bohater – warsztaty dla rodzin
Warsztaty leporello dla dzieci.
Kaligrafia – sztuka pięknego liternictwa. Warsztaty dla dorosłych.
Spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka w teatrze:

W świecie mimów. Warsztaty dla dzieci.
W świecie lalek. Warsztaty dla dzieci.
W świecie charakteryzacji. Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.
Mała forma teatralna. Finał cyklu.

Książka w podróży:

Wspomnienia włóczykija. Spotkania z podróżnikami.
Podróż za jeden uśmiech – wycieczka
Szanty – koncert piosenki żeglarskiej
Spotkanie z autorem książek podróżniczych. Finał cyklu.

Poprzez prowadzone działania kulturalne, literackie i edukacyjne pragniemy rozwijać umiejętność świadomego doboru i definiowania środków wyrazu, uważnego reagowania na bodźce zewnętrzne, a także kreatywnego filtrowania ich przez własną wrażliwość, prowadzącego do tworzenia własnych opowieści.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, Ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gazety EXTRA, PULS JAWORZNA oraz Gazeta Jaworznicka. plakat_glowny.jpg

plakat_glowny.jpg plakat_glowny