09.05.2022O sztuce retoryki. Spotkania z dr. hab. prof. UJ Michałem Rusinkiem

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędą się dwa spotkania poświęcone retoryce. Sztukę i teorię wygłaszania mów przybliży dr hab. prof. UJ Michał Rusinek. Punktem wyjścia do rozważań będą publikacje autora: „Retoryka codzienna” i „Retoryka podręczna”. Na ich podstawie słuchacze zapoznani zostaną z zarysem historii retoryki oraz jej związkami ze współczesnymi teoriami komunikacji, a także praktyką: np. w reklamie, na sali sądowej czy w czasie wystąpień na forum publicznym (także w klasie). Następnie nasz gość nakreśli, możliwie najzwięźlej, teorię retoryki. Uczyni to koncentrując się wokół inwencji, dyspozycji i elokucji. Nie pominie również sztuki zapamiętywania oraz „actio”, czyli języka ciała. Każda z tych części będzie ilustrowana przykładami, zarówno z klasycznych przemówień, znanych z historii, ale i współczesnych „użyć” języka perswazyjnego. Osobną uwagę poświęci zjawiskom argumentacji i manipulacji. A także metaforze, jako najważniejszemu środkowi stylistycznemu, opartemu na mechanizmach, jakimi rządzi się nasze poznanie.
Spotkania zorganizowane zostaną w ramach cyklu „Książka w dźwięku” stanowiącego element 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. M.-Rusinek.jpg

M.-Rusinek.jpg M.-Rusinek