24.06.2022Spotkania autorskie z Renatą Piątkowską

W czwartek 05 maja gościliśmy w naszych bibliotekach panią Renatę Piątkowską, cenioną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży, autorkę około 50 książek, w tym kilku wpisanych na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Towarzyszyła jej znakomita lektorka - pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek pani Renaty. Jej interpretacja tekstu sprawiła że dzieci słuchały z zapartym tchem a momentami śmiechu nie było końca. Na pierwsze spotkanie do Biblioteki Publicznej w Krauszowie zaproszeni zostali uczniowie III i IV klasy tamtejszej Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu z elementami warsztatowymi dzieci dowiedziały się jak zostać dobrym detektywem, rozmawiały o pracy detektywa, sprawdzały odciski palców i odgadywały zakończenie historii. Wspólnie omawiana i czytana była książka pt. "Biuro dete­ktyw­isty­czne­ Dziurka od klucza”,.”.

Drugie spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Gronkowie na które przybyli drugo i trzecioklasiści Szkoły Podstawowej tejże miejscowości. Tematem spotkania były zwierzęta, a dokładnie „Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej. W twórczości pisarki dużą rolę odgrywają zwierzęta, które często są bohaterami jej opowiadań. Pisarka w swoich książkach kieruje apel do dzieci o konieczność zwracania uwagi na zwierzęta, pokazuje nam, że one podobnie jak ludzie kochają, tęsknią, pragną ciepła i towarzystwa. Uczniowie mieli okazję posłuchać historii o kocie - burmistrzu z Alaski z miasta Talkeetna oraz wysłuchać opowiadania pt. "Daleko jeszcze?" z książki „To się nie mieści w głowie”.
Kolejnym miejscem do którego zawitała pani Renata Piątkowska była Biblioteka Publiczna w Harklowej. Uczniom klasy VI i VII pisarka przybliżyła postać Malali Yousafzai, symbolu odwagi i walki o prawa dzieci, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku. Jej autentyczne losy opisała w swojej książce "Która to Malala". Na tym przykładzie autorka przekonywała uczniów jak wielką wartość ma szkoła, wiedza i możliwość jej zdobywania, bo niestety nie wszystkie dzieci na świecie mają taką możliwość.
Pani Renacie i Pani Malwinie, nauczycielom i uczniom dziękujemy za odwiedzenie naszych bibliotek i mile spędzony czas.