25.08.2022Jacek Bartosiak, George Friedman - Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce

Jacek Bartosiak jest chyba najbardziej znanym polskim geopolitykiem. Wspólnie z byłym szefem amerykańskiego wywiadu George Friedmanem napisali książkę o nowej domenie kosmicznej w kontekście rywalizacji wielkich mocarstw w eurazji. Z chęcią byśmy takie książki wydawali, ale niestety Jacek Bartosiak wydaje się zbyt popularnym autorem jak na nasze skromne możliwości. Niemniej zachęcamy do zapoznania się z recenzją jego książki dostępną w sieci i na YT.

img
img

Geopolityka w kosmosie to dziedzina badań dotycząca wpływu polityki i geografii na rozwój kosmicznych technologii i wykorzystywanie kosmosu przez państwa. W ostatnich latach coraz więcej państw zaczyna dostrzegać potencjał kosmosu jako nowego obszaru do rozwoju i rozszerzania swojej wpływów, co prowadzi do coraz większej rywalizacji o kontrolę nad tym przestrzenią.

Jednym z najważniejszych obszarów geopolityki w kosmosie jest kwestia wydobycia zasobów z ciał niebieskich, takich jak Księżyc czy planetoidy. Obecnie już kilka państw, w tym Chiny i USA, prowadzi badania nad możliwościami wydobycia surowców z kosmosu, co mogłoby znacząco wpłynąć na globalną gospodarkę.

img
img

Kolejnym ważnym obszarem geopolityki w kosmosie jest rozwój infrastruktury kosmicznej, takiej jak satelity czy stacje kosmiczne. Państwa coraz częściej inwestują w tego typu projekty, które umożliwiają im zdobycie przewagi technologicznej i strategicznej. Przykładem może być Chiny, które chcą zbudować pierwszą na świecie stację kosmiczną na Księżycu.

Jednak nie tylko państwa mają swoje plany dotyczące wykorzystania kosmosu. Coraz więcej korporacji prywatnych, takich jak SpaceX czy Blue Origin, rozwija swoje programy kosmiczne, co prowadzi do coraz większej konkurencji i potencjalnych konfliktów interesów między państwami a sektorem prywatnym.

img

Rywalizacja państw na niskich orbitach Ziemi jest jednym z ważniejszych obszarów geopolityki w kosmosie. Niskie orbity Ziemi to przestrzeń kosmiczna znajdująca się w odległości do 2000 km od powierzchni Ziemi, w której znajdują się liczne satelity i stacje kosmiczne. Kontrola nad tym obszarem jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia państwom zdobycie przewagi technologicznej i strategicznej.

Państwa starają się zdobyć przewagę na niskich orbitach Ziemi poprzez rozwijanie swoich programów kosmicznych, budowanie nowych satelitów i stacji kosmicznych oraz opracowywanie nowych technologii. Przykładem mogą być Chiny, które w ostatnich latach zbudowały kilka nowych satelitów i stacji kosmicznych, a także rozpoczęły prace nad budową komercyjnej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej.

img

Rywalizacja na niskich orbitach Ziemi prowadzi również do potencjalnych konfliktów interesów między państwami. Kiedy kilka państw jest obecnych w tym samym miejscu w przestrzeni kosmicznej, istnieje ryzyko zderzenia satelitów lub innych obiektów, co może prowadzić do poważnych problemów. Dlatego też ważne jest, aby państwa prowadziły rozmowy i współpracowały w celu zapewnienia bezpieczeństwa w tym obszarze.

Geopolityka w kosmosie na niskich orbitach Ziemi jest więc dziedziną, w której państwa rywalizują o kontrolę nad tym obszarem przestrzeni kosmicznej. Zdobycie przewagi w tym obszarze może mieć bardzo ważne konsekwencje dla rozwoju technologii i gospodarki, dlatego też rywalizacja ta będzie prawdopodobnie trwać nadal w przyszłości.

Źródła:
www.youtube.com
pandunia.pl
anchor.fm
lubimyczytac.pl
linktr.ee
tube.likala.com

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Likala

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo