15.09.2022Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Warsztaty dla dorosłych

W dobie coraz rzadszego sięgania po pióro, a nawet jego następcę – długopis, gdy nowe technologie wyparły tradycyjne narzędzia; emocje i uczucia wyrażane są niemal wyłącznie poprzez obraz, zdjęcie, emotkę, graficzny skrót, a misternie kreślone frazy naszych przodków traktujemy jak muzealne eksponaty, ślady dawno minionej przeszłości. Z tęsknoty za długimi, odręcznie pisanymi listami, starannymi notatkami, pięknem ukrytym w literach, na przełomie września i października planujemy organizację warsztatów kaligraficznych. Do udziału w zajęciach zaprosimy grupę seniorów. Spotkania odbędą się: 21 września (godz. 16.00), 23 września (godz. 15.00) oraz 4 i 7 października (godz. 16.00). Sztukę pięknego pisania przybliży Ewa Landowska - autorka Elementarza do nauki pisania i czytania oraz metody i liter w nim zawartych; współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera; twórczyni kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu; inicjatorka Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości); autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenia odbędą się w ramach realizacji 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ksiazka_w_obrazie.jpg

ksiazka_w_obrazie.jpg ksiazka_w_obrazie