26.08.2014Warsztaty plastyczno-literackie z Aleksandrą Cieślak

23 kwietnia br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyły się warsztaty plastyczno-literackie, które prowadziła Aleksandra Cieślak - grafik, projektant, ilustrator, autorka tekstów. Uczestnikami byly uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Baranowie oraz Grębaninie.

Ola Cieślak studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplom w Pracowni Projektowania Książek. W 2008 roku poprowadziła warsztaty ilustracyjno-typograficzne dla studentów l'Ecole Superieure des Arts Decoratifs w Strasburgu w ramach programu Animaliter. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2011). Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz książki autorskie: "Co wypanda, a co nie wypanda" - poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych. "Love Story" - słowno-graficzna opowieść o niezwykłym romansie oraz wyliczanka dla małych dzieci pt. "Od 1 do 10". Opracowała graficznie i stworzyła ilustracje m. in. do książek Grzegorza Kasdepke pt. "Gdybym była dziewczynką", "Romans palce lizać" i "Zając".

W trakcie spotkania, Pani Ola Cieślak wprowadziła młodych uczestników w tajniki pracy ilustratora, pokazując rysunki oraz książki, które sama ilustrowała. Dzieci dowiedziały się również, co znaczą terminy z dziedziny grafiki. Potem pobawiły się w ilustratorów tworząc z wypiekami na twarzy swoje własne plakaty. Zadanie polegało na wybraniu jakiegoś zachowania, którego się wyjątkowo nie lubi. Ważnym elementem plakatu była typografia. Każdemu z uczestników autorka poświęciła chwilę uwagi, zwłaszcza na cenne wskazówki przy wykonywaniu ilustracji. "Tworzenie" zakończyło się wspólnym oglądaniem prac. Spotkanie z ilustratorką przyniosło dzieciom dużo śmiechu, radości i dobrej zabawy. Warsztaty odbyły się dzięki realizowanemu obecnie projektowi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych", który jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.