30.09.2022Warsztaty ekologiczne

14 września b.r. w rychtalskiej bibliotece miały miejsce warsztaty ekologiczne pod nazwą ,,Domki dla owadów’’. Prowadząca warsztaty, pani Agata Moska, spotkała się z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej w Rychtalu . Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, że domek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody. Postawiony w ogrodzie późnym latem lub jesienią zapewni schronienie pożytecznym owadom. Wiosną zagoszczą w nich m.in. pszczoły murarki. Technik budowy domków dla owadów jest kilka. Do budowy wszystkich najlepiej stosować naturalne materiały, występujące w przyrodzie. Większości materiałów budowlanych nie musimy kupować, wystarczy użyć tego, co występuje w naszym ogrodzie lub to co można zebrać podczas spaceru. Doskonale sprawdzą się cegły dziurawki, stare gliniane doniczki, słoma, patyki, szyszki, łodygi trzciny, pędy bambusa.
Uczestnicy zajęć, pod okiem Pani Agaty, wykonali z materiałów wtórnych i ekologicznych pomysłowe domki. Powstałe prace zabrali ze sobą, by powiesić we własnych ogródkach.
Zadanie zrealizowano w ramach Programu Rządowego „Partnerstwo dla książki” i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

a3.jpg a3
a4.jpg a4