21 sierpnia odbyło się kolejne Spotkanie z Historią, tym razem zaproszenie KaMuHa przyjął Dariusz Podlejski, radny Gminy Drzycim, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świeciu i jak się okazuje wielki pasjonat historii naszego regionu.
Z racji wykonywanego zawodu swoją opowieść rozpoczął od obecnej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. Budynek ten powstał pod koniec lat dwudziestych lub na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku jako siedziba ówczesnej Kasy Chorych. Zebrani mieli okazję obejrzeć zdjęcia z czasu budowy tego budynku.
W drugiej części spotkania jak przystało na „Letnie historie” odbył się rekonesans po gminie Drzycim. Swoją opowieść o Kamieniu Napoleońskim Dariusz Podlejski poprzedził fragmentem „Kroniki Polskiej” Galla Anonima przedstawiającym bitwę, która rozegrała się pod Drzycimiem pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem Władysława Hermana, a wojskami książąt pomorskich w 1091 roku. Jak wspomniał Kamień ten znajduje się w lesie przy szosie Wery – Spławie i ukryty jest on tuż przy powierzchni gruntu w odległości około 150 m na lewo od pierwszej linii energetycznej na polance porośniętej dwoma okazałymi dębami. Z wyglądu przypomina płaską płytę o nieregularnym pięciobocznym zarysie i wymiarach około 150 x 110. Widnieją na nim dwa krzyże maltańskie i piastowska korona. Geneza tych wyrytych znaków nie jest znana. Być może mają one związek z rozegraną bitwą Władysława Hermana. Druga teoria głosi, że być może znaki te były znakami granicznymi Krzyżaków, zaś inna, że być może wyrył je polski żołnierz armii napoleońskiej z oddziałów maszerujących przez nasze ziemie, stąd nazwa Kamień Napoleoński. Warto pamiętać, że głaz ten jest pomnikiem przyrody nieożywionej i znajduje się w rejestrze wojewódzkiego konserwatora przyrody.
Następnie miłośnicy historii mieli okazję wysłuchać opowieści o Strażnicy Krzyżackiej w Gródku, której ruiny znajdują się po lewej stronie starego koryta rzeki na zalesionym wzgórzu. W 1309 r. Pomorze Gdańskie, w tym Ziemia Świecka znalazły się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. Zamek ten zbudowano między rokiem 1308 a 1360 na miejscu drewnianego grodu. To nie koniec opowieści o ciekawych miejscach jakie warto zobaczyć na terenie sołectwa Gródek. Wybierając się do Gródka oprócz ruin zamku należy zobaczyć jedyny na Pomorzu dwór szlachecki o konstrukcji drewniano-murowanej z II połowy XVIII w. Łączy on w sobie elementy typowe dla architektury całej Polski, jak i elementy charakterystyczne dla Pomorza – poddasze z muru pruskiego.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć nie tylko ciekawe zdjęcia, ale również przejrzeć ciekawą kolekcję oryginalnych monet zakonu krzyżackiego, m.in. pierwszą monetę z czasów potęgi zakonu.
Spotkanie zakończyła zachęta Dariusza Podleskiego do zwiedzania naszych okolic, a także do zbierania wszystkiego co jest świadectwem historii.

Oprac. Marcin Warmke