Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie
Krakowska 4
33-100 Tarnów
50.01151 20.98421
WYDARZENIE
2023-1-21
T17:00
16.01.2023"Tarnów - obrazy matematycznie przetworzone"- wystawa prac Janusza Surmana
[awatar]
Tarnów MBP

Zapraszamy na wystawę prac tarnowianina Janusza Surmana pt: “Tarnów – obrazy matematycznie przetworzone” do Galerii Niebieskiej MBP (ul. Krakowska 4, I piętro). Wernisaż wystawy odbędzie się 21 stycznia (sobota), o godzinie 17:00.
Wystawa będzie czynna do końca lutego br. Wstęp wolny.

JANUSZ SURMAN
Urodzony w Tarnowie w 1954 r. Poważnie fotografią zajął się w 1977 roku, gdy współzałożył Towarzystwo Dagerotypistów, fotograficzną grupę twórczą. Kierował nią od powstania do 1990 roku, przekształcając ze studenckiej na Wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez uczelnianą, krakowską, do ogólnopolskiej, w latach 80-tych, największej w Polsce (przewinęło się przez nią ponad 500 osób). Wraz z nią wystawiał, przede wszystkim w Krakowie, poza nim, też m.in. w Paryżu, Berlinie, Pradze, Sofii, przy okazji międ­zyna­rodo­wych­ imprez, głównie studenckich.
Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych różnej rangi: od lokalnej do ogólnopolskiej. Był instruktorem fotografii wielu grupach, jednostkach kultury, W wykładowcą w szkołach fotografii, jurorem konkursów. Szczególnym rodzajem jego twórczości były diaporamy formatu kinowego, kompilat slajdów, poezji i muzyki, rozpoczęte na Akademickich Konfrontacjach Twórczych, kontynuowane jako suport koncertów i dużych imprez, jak ogólnopolskich festiwali PAKA, czy Piosenki Studenckiej.
Po ponad 20-to letniej przerwie, w drugiej dekadzie tego wieku, wznawia aktywność artystyczną, tym razem z zastosowaniem nietypowych możliwości fotografii cyfrowej. Aparat zawsze traktował jako sakwę do gromadzenia materiału do dalszej obróbki. Teraz pracę w ciemni, pod powi­ększ­alni­kiem­, zastąpił pracą przed monitorem komputera. Techniki fotograficzne, z wyszukaną chemią obróbki, zastąpił technikami komputerowymi z zaawansowanymi programami matematycznej, cyfrowej manipulacji i modyfikacji obrazu. Efekt, bardzo odległy od klasycznej fotografii, bliższy jest technikom graficznym czy malarskim, dalece odbiega od zdjęcia niegdyś włożonego do sakwy. Jest odbiciem stanu duszy z fazy tworzenia przed monitorem. Wykorzystanie możliwości druku wiel­kofo­rmat­oweg­o, naniesienie obrazu na różne materiały drukarskie w tym płótno i oprawa na ramę, pogłębiają to oddalenie.

Źródło photos.google.com


Surman_plakat kopia.jpg Surman_plakat kopia
jpg, 2.4 MiB, 3508x4961
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Tarnów MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo