24.09.2014Znają się na finansach

20 mieszkańców z Bukowiny Tatrzańskiej i Leśnicy wie już, jak zarządzać domowymi finansami i jak założyć elektroniczne konto w banku. To efekt kursu, który ukończyli w bibliotece w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Leśnicy.
Kurs był skierowany do osób po 50. roku życia. Składał się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowanych do przeprowadzenia kursu podczas szkoleń. Dowiedzieli się, między innymi jak racjonalnie planować wydatki, w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak posługiwać się e-kontem i na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.
Biblioteka zrealizowała szkolenie dzięki udziałowi w trzeciej edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Zakwalifikowała się do niej jako jedna ze 113 placówek z małych miejscowości z całej Polski. Według badań prze­prow­adzo­nych­ przez Narodowy Bank Polski („Postawy i zachowania finansowe osób powyżej 55. roku życia z uwzględnieniem płatności bezgotówkowych”, NBP, 2012), tylko co czwarty mieszkaniec Polski powyżej 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej, a jedynie 17% osób z tej grupy wiekowej płaci przez Internet rachunki. Kursanci mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu dzięki temu, że biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek.
W spotkaniu wzięli udział uczestnicy kursu, bibliotekarze oraz Jadwiga Bartosz- instruktor z MBP w Zakopanem.
Po przywitaniu przez z-cę dyrektor Katarzynę Twardosz i krótkiej prezentacji dotyczącej całego projektu wręczono uczestnikom certyfikaty ukończenia szkolenia "O finansach w bibliotece". Na zakończenie był skromny poczęstunek oraz tort z napisem "O finansach w bibliotece", którym delektowano się, a przy okazji rozmawiano i dyskutowano o finansach i nie tylko.
Uczestnicy szkolenia byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli wziąć udział w szkoleniu. Zadeklarowali się nawet, że w kolejnych szkoleniach także chętnie wezmą udział.
W dzisiejszym świecie biblioteka coraz bardziej zmienia swój wizerunek. Jest nie tylko wypożyczalnią książek, lecz swoistym miejscem spotkań i kontaktu z różnorodną formą kultury.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ukończenia kursu i zdobycia certyfikatu .

DSC05663.jpg DSC05663
jpg, 1.6 MiB, 2048x1536