22.09.2014Tydzień Zakazanych Książek 2014

W naszej bibliotece organizujemy właśnie Tydzień Książek Zakazanych, który potrwa do 27 września.

banned_books.png
W tym czasie w bibliotece, umieszczone zostały polskie wydania książek, które na przestrzeni lat zakazane były w różnych krajach. Obok umieszczono krótkie opisy opowiadające o tym, dlaczego dana książka trafiła na indeks.

Tydzień Książek Zakazanych organizowany jest w naszej bibliotece po raz pierwszy. Idea Tygodnia Książek Zakazanych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i nieb­ezpi­ecze­ństw­o, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Jaki jest cel akcji?
Tydzień Książek Zakazanych jest akcją uświadamiającą, ale i okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, ma zachęcić do czytania także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej.

zdjęcie 2.jpg zdjęcie 2
jpg, 1.7 MiB, 2592x1936