13.10.2014Podsumowanie projektu "UL PEŁEN KSIĄŻEK - BIBLIOTEKA PEŁNA PSZCZÓŁEK"

Dnia 30 września 2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Złotów z siedzibą w Radawnicy odbyło się uroczyste zakończeni i podsumowanie projektu „Ul pełen książek – Biblioteka pełna książek”. Projekt wygrał w konkursie grantowym Aktywna Biblioteka i realizowany był w ramach III rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Złotów p. Piotr Lach i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Radawnicy p. Małgorzata Wojtkiewicz. Również na to spotkanie zaproszono osoby prowadzące warsztaty w projekcie: Konrad Kaczmarek i Jowita Kęcińska-Kaczmarek. Maria Jaszczyk i Antoni Russ ( warsztaty pszczelarskie), Marianna Kuźba (warsztaty kulinarne), Halina Brząkała (warsztaty rękodzielnicze), Wojciech Olszewski (warsztaty stolarskie) oraz Alicję Augustyniak (pomoc w przygotowaniu nagród dla uczestników projektu w formie: przygotowanie projektu – kubek). Oczywiście najważniejszymi gośćmi uroczystości były zaproszone dzieci uczestniczące w projekcie wraz z rodzicami. Projekt realizowany był od maja do września. W tym czasie odbyło się szereg spotkań, wycieczek, warsztatów i różnych zajęć. Głównym naszym celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom oraz przybliżenie wiedzy z zakresu pszczelarstwa, miłego i pożytecznego spędzania wolnego czasu przez dzieci, a także twórczego i praktycznego zdobycie umiejętności pszczelarskich, kulinarnych, rękodzielniczych i plastycznych.
Odbył się pokaz multimedialny z przebiegu całego projektu oraz film z wypowiedziami dzieci –
Co najbardziej podobało mi się w projekcie.
Miła chwilą było wręczanie podziękowań i dyplomów. Wręczono podziękowania oraz niespodziankę w postaci figurki z wosku wykonanych przez dzieci za współpracę przy realizacji projektu: panu Wójtowi Gminy Złotów, pani dyrektor ZS NR 1 w Radawnicy oraz wszystkim osobom prowadzącym warsztaty i zajęcia.
A dyplomy „Przyjaciela Pszczół” oraz nagrody wręczono wszystkim dzieciom uczestniczącym w projekcie: Paulina Jędrzejczak, Lena Czepulonis, Przemysław Woś, Mateusz Dawidowski, Jakub Duda, Dominik Furmanek i Tomasz Skobel z Radawnicy; Kacper Klasa z Józefowa; Błażej Wiśniewski
i Kacper Skorupa z Kamienia; Amelia Januszewska, Natalia Łoboda, Magdalena i Zuzanna Januszewska
z Franciszkowa oraz Alicja Nowakowska, Nikola Jarska, Julia Olszewska, Olaf Bindek i Szymon Nowakowski z Nowego Dworu.
Następnie zaproszono do zwiedzania przygotowanych wystaw, na których zaprezentowano prace dzieci: prace plastyczne – rysunki, origami – pszczółki, figurki z woski, świece z plastra węzy, domki
z drewna dla pszczół i owadów, zielnik roślin miododajnych wsi Radawnica, album fotograficzny, sprzęt pszczelarski, a także wystawa książek o tematyce pszczelarskiej.
Po części oficjalnej zaproszono wszystkich gości na kawę i pyszne ciasto
w wykonaniu Alicji Nowakowskiej – uczestniczki projektu oraz na ciastka miodowe p. Marianny Kuźba. Dużym powodzeniem cieszył się napój królewski – eliksir czyli napój z miodu i pyłku pszczelego.
Niespodzianką dla Biblioteki było otrzymanie pięknie wykonanego pawia
z papieru od p. Haliny Brząkała.
Biblioteka Publiczna w Radawnicy składa jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdeczne podziękowania.

IMG_0106.jpg IMG_0106
jpg, 2.4 MiB, 4320x3240
IMG_00108.jpg IMG_00108
jpg, 2.7 MiB, 4320x3240