12.11.2014Tydzień Książek Zakazanych

Od 21 do 27 września trwa tegoroczny Tydzień Książek Zakazanych. Z tej okazji specjalną wystawę zorganizowała Biblioteka w Mroczeniu.
Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, i są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności. Tydzień Zakazanych Książek w swoim założeniu ma być nie tylko akcją uświadamiającą, ale okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęceniem do czytania, także tych książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej. Akcja ma również na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i nieb­ezpi­ecze­ństw­o, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
W Polsce z roku na rok coraz więcej bibliotek przyłącza się do tej akcji. W tym roku po raz pierwszy również Filia biblioteczna w Mroczeniu postanowiła wziąć udział. Na wystawę poświęconą książce zakazanej zapraszamy od 22 do 27 września do Biblioteki w godzinach jej otwarcia.