23.01.2024Powstanie Styczniowe

źródło - Muzeum Historii Polski.png
źródło fot. Muzeum Historii Polski: muzhp.pl

Z okazji 161. rocznicy Powstania Styczniowego, z dumą oddajemy hołd bohaterom, którzy walcząc z rosyjskim zaborcą stanęli w obronie niepodległości naszej Ojczyzny.

Powstanie styczniowe, którego wybuch datowany jest na 22 stycznia 1863 r. było największym i najdłużej trwającym powstaniem narodowym. Zryw ten objął obszar całego powiatu konińskiego. To właśnie w Grodźcu rozpoczęły się pierwsze zacięte bitwy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niep­odle­głoś­ciow­e kolejnych pokoleń Polaków.

Na cmentarzu parafialnym w Grodźcu znajduje się zbiorowa mogiła 14 powstańców z oddziału dowodzonego przez płk. Edmunda Calliera, poległych w przegranej walce pod Borowcem stoczonej 30 maja 1863 r.

Wśród pochowanych w tym miejscu zidentyfikowano następujące osoby:

Depczyński Kazimierz;
Graliński Ludwik;
Hyżoniewicz Marcin;
Łukomski Stanisław;
Sznajder.

Pozostali nie zostali zidentyfikowani.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Muzeum Historii Polski na której znajdują się fascynujące materiały dotyczące Powstania Styczniowego, w tym artykuły, podcasty oraz quizy.

źródło - Muzeum Historii Polski.png źródło - Muzeum Historii Polski
png, 1010 KiB, 1600x838