Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

16 stycznia 2014 r. (piątek), godz. 17.00

Galeria MBP ZAMOSTEK, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Sławomir Rogowski (ur. 29 kwietnia w Kielcach) – dziennikarz, menedżer, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością Radio i Telewizja (1982). W trakcie studiów kierował klubem studenckim Hybrydy. Od 1990 do 1995 roku pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. W latach 1995-1999 założył i prowadził Festiwal Filmowy „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym, a następnie objął funkcję Dyrektora Agencji Filmowej TVP S.A. i pełnił ją do 2002 roku.

Jako scenarzysta i niezależny producent filmowy i telewizyjny posiada w dorobku kilkanaście filmów dokumentalnych, programów kult­uroz­nawc­zych­ i reportaży. Po okresie pracy w TVP S.A. objął funkcję członka zarządu Totalizatora Sportowego. Następnie prowadził własną działalność w zakresie produkcji filmowej, wyprodukował m.in. nagradzany w kraju i za granicą polski film fabularny „Matka Teresa od kotów”. Wieloletni członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, pełnił również funkcję prze­wodn­iczą­cego­ Komisji Rewizyjnej Krajowej Izby Producentów Filmowych.

Ta historia dzieje się tu i teraz. Jej bohaterowie wkraczają w dorosłość w 1980, który w zbiorowej świadomości Polaków zapisał się jako początek przełomu. Żyją w równoległych, zupełnie odmiennych światach. Tolek Tolak, monter konstrukcji stalowych, jest warszawiakiem, a dokładniej grochowiakiem z dziada pradziada; Jurek Ratayec, politolog, jak wielu innych do Warszawy przyjechał na studia. Przypadek, a może los, sprawia, że ich ścieżki się krzyżują, i to w dramatycznych okolicznościach. W końcu wychodzą temu naprzeciw. Spotykają się każdego grudnia, w rocznicę, czasem na tarasie widokowym Pałacu Kultury. Jakby z „dachu miasta” wszystko, co ważne, widać było inaczej. Rodzi się między nimi specyficzna więź: rozumieją się wbrew wszystkim różnicom i odnajdują zawsze, kiedy mogą być sobie potrzebni.

To pierwsze pokolenie, przed którym 1989, jak zwykło się uważać, otworzył nową szansę. Czy im, Tolkowi i Jurkowi, się powiodło? Kim są i jacy są w 2010, kiedy już wiedzą, jak niewiele zostało przed nimi? Zobaczmy. Być może w ich historii jak w lustrze odbija się kawałek także naszego życia.

[od Wydawcy]

Rogowski.jpg Rogowski