04.03.2015SPOTKANIE Z ŁUKASZEM KAMIŃSKIM

W dniu 26 lutego w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie z Łukaszem Kamińskim – regionalistą – pisarzem, który wydał książkę pt. „Słupianie znani i nieznani”.
Łukasz Kamiński jest również współautorem monografii „Pamięć, nauka, praca” i autorem wielu artykułów, odsłaniających ciekawostki i mało znane fakty z naszej regionalnej historii. Artykuły te publikowane są w opracowaniu „Laski 2010” i w witrynie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Lasek „Lukus” (tpl-lukus.kępno.pl).
Podczas spotkania autor omówił przebieg powstawania publikacji, zwłaszcza proces gromadzenia materiałów źródłowych i poszukiwania osób, których krewni zostali bohaterami książki. Szczególnie interesujące były źródła pozyskiwanych informacji jak archiwa, muzea, miejsca pamięci polskie i niemieckie. Ponadto podczas spotkania przybliżona została historia kółek rolniczych z terenu gminy Baranów oraz listy nazwisk, wielkość gospodarstw i adres rolników zrzeszonych w tych kółkach przed stu laty. Dane te okazały się bardzo interesujące ze względu na dużą wartość genealogiczną. Wspomniano wybitne osoby z rodu Szembeków i Wężyków. Słuchacze mogli również zapoznać się z kserokopiami dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego, dotyczącymi mieszkańców naszego regionu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy poznali sposoby poszukiwania danych, dotyczących własnych przodków za pomocą Internetu, które pozwolą tworzyć własne drzewo genealogiczne.
Spotkanie było okazją do ciekawych rozmów i dyskusji. Pan Łukasz zachęcał uczestników do lektury swoich publikacji, które można wypożyczyć w Bibliotece.