29.03.2015Cyfrowe cymelia w katalogu bibliotecznym

Interesującym przykładem wykorzystania systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21 w procesach związanych z digitalizacją zbiorów bibliotecznych i udostępnianiem ich kopii cyfrowych w internecie jest projekt realizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie, które od lat współpracuje z Małopolską Biblioteką Cyfrową. W ramach Wieloletniego Programu Kultura+ Priorytet „Digitalizacja”, rozpoczęto udostępnianie wersji elektronicznych najważniejszych starodruków zgromadzonych w Bibliotece XX. Czartoryskich. Informacje o zbiorach najstarszej polskiej biblioteki rodowej, które były przez lata tworzone w systemie MAK, zostały prze­konw­erto­wane­ do systemu SOWA2/MARC21 i udostępnione w sieci WWW. Opisy starodruków widoczne w katalogu OPAC zaopatrzono w odsyłacze do kopii cyfrowych dokumentów.

czart.jpg

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl