30.03.2015Tydzień z Internetem 2015 w konstantynowskiej bibliotece

Jak zrobić idealne selfie ? Jak zorganizować niesamowitą odyseję technologiczną na miarę XXI wieku ? Czym jest społeczeństwo informacyjne nie pozbawione intuicji godnej literatury sci-fi ? Na te i inne pytania mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego mogli znaleźć odpowiedzi podczas Tygodnia z Internetem 2015 w naszej bibliotece.

Nasze działania oparliśmy o scenariusze przygotowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy zajęcia w oparciu o scenariusz „Zakoduj selfie”. Najmłodsi ze Szkół Podstawowych nr 1 i 5, a także dzieci regularnie odwiedzające naszą bibliotekę, były zachwycone możliwościami jakie daje aplikacja internetowa Scratch. Umożliwia ona tworzenie animacji w zupełnie dowolnej inspiracji, zależnej jedynie od tworzącego ją „programisty”. Wszystkim zainteresowanym polecamy stronę: www.scratch.mit.edu. Dzieci zainteresowały się również aplikacjami z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, które są zainstalowane na wygranych przez nas tabletach iPad Air.

Dla osób dorosłych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy naszej bibliotece oraz uczestników kursu podstaw obsługi komputera i Internetu w ramach programu „Latarnicy” zapr­opon­owal­iśmy­ scenariusz: „Selfuj się kto może!”. Seniorzy dowiedzieli się czym jest „selfie”, jak zrobić idealne selfie oraz jakie możliwości dają aplikacje do obróbki zdjęć Drawing Desk, Photo Booth czy też Picsart Photo Studio. Seniorzy byli pod wrażeniem możliwości jakie dają nowoczesne technologie.

Jedna z uczestniczek przy­goto­wywa­nych­ przez nas zajęć o nowych technologiach powiedziała: „Jestem zachwycona ! Dziękuję Wam moi drodzy za pokazanie mi tych nowinek technicznych”, jeszcze inna podkreślała śmiejąc się: „ Ja sobie tu przeglądam Internet i bawię się tabletem, a mój mąż robi obiad”. Oprócz garści informacji na temat społeczeństwa informacyjnego i nowych technologii mogli „pobawić się” narzędziami multimedialnymi czemu towarzyszyło wiele zabawnych chwil i poczucie satysfakcji.
Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, którego spotkanie miało miejsce w czasie Tygodnia z Internetem, mogli znaleźć ciekawe informacje o autorce omawianej książki, tj. Doris Lessing. Dzięki mobilnemu dostępowi do Internetu klubowicze mogli również przeczytać przygotowane przez siebie recenzje w wersji cyfrowej oraz dowiedzieć się jakie okoliczności towarzyszyły tworzeniu omawianej powieści.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za aktywne włączenie się do ogól­noeu­rope­jski­ej kampanii. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i odwiedzających nasze miasto do naszej biblioteki, gdzie każdy będzie mógł znaleźć nie tylko interesującą literaturę, ale będzie mógł również zapoznać się z nowymi technologiami i spędzić kreatywnie wolny czas.

TZI2015

IMG_0132.jpg IMG_0132