Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

baner 2.jpg

Z książką w kadrze
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia 2015 (czwartek)
godz. 12:00 - 15:00
ulice Opola

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich wyruszymy w miasto, by przyłapać opolan na czytaniu. Będziemy spacerować ulicami Opola i pytać jego mieszkańców, czy w swoich torbach noszą książki, jakie książki czytają najchętniej, będziemy szukać osób ukrytych w cieniu drzew zaszytych głęboko w świecie powieści, opolan podróżujących z książką na kolanach, licealistów z plecakami wypchanymi podręcznikami, a następnie wspólnie z nimi, za pomocą tabletów otrzymanych w ramach programu "Tablety w Twojej bibliotece", zrobimy sobie selfie z książką.

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który w 1995 roku ustanowiło UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Wcześniej ten szczególny dzień obchodzono jedynie w Hiszpanii, gdyż 23 kwietnia jest w Katalonii świętem narodowym poświęconym jej patronowi Świętemu Jerzemu. Tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, będącymi symbolem krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy, a mężczyźni otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. W Hiszpanii jest to święto oficjalne od 1930 roku, a od 1995 roku obchodzimy je na całym świecie.

23 kwietnia to także szczególna data w historii literatury światowej. Tego dnia zmarli tacy twórcy jak Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz historyk Inca Garcilaso de la Vega. Data śmierci to ważna kwestia przy rozpatrywaniu praw autorskich. W większości państw Europy prawa do dzieł wygasają 70 lat po śmierci ich autorów.

23 kwietnia bibliotekarze z MBP w Opolu polują na czytających!

Dacie się przyłapać się na czytaniu?

Zdjęcia z happeningu będą dostępne na Facebooku MBP w Opolu oraz na stronie internetowej.

baner 2.jpg baner 2