22.04.2015Wystawa książek – „Poznaj Kresy” w Bibliotece Głównej PWSZ w Chełmie

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza społeczność uczelni, mieszkańców Chełma, środowiska kresowe i młodzież szkolną na wystawę „Poznaj Kresy”.
Celem wystawy jest popularyzacja historii, dorobku kulturalnego i naukowego Polaków urodzonych lub żyjących na Kresach.
Eksponowane są wydawnictwa o wielorakiej tematyce i formie. Spotkać tu można książki zarówno historyczne, jak i literaturę piękną i wspomnieniową. Prezentacja przybliża szeroko pojętą kulturę, a w jej składzie przedstawicieli nauki, muzyki, rzeźby, malarstwa, wydawnictw dotyczących tematu wystawy. Ekspozycję zamyka przedłożona w formie przewodników i wydawnictw albumowych zachęta do udania się w sentymentalną podróż na Kresy… Wystawie książek towarzyszą biogramy wybitnych osób urodzonych na Kresach lub swoimi dokonaniami związanych z wschodnimi rubieżami Rzec­zypo­spol­itej­. Warto podkreślić, że ziemie te zamieszkiwała ludność niejednolita pod względem pochodzenia narodowego, kulturowego, czy religijnego. Być może dzięki temu wyrośli na niej ludzie takiej miary, jak: Hugo Kołłątaj, Tadeusz Kościuszko, Ignacy Domeyko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Conrad, Ignacy J. Paderewski, Józef Piłsudski, Stefan Banach, Bruno Schulz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz i wiele innych wybitnych postaci.
Wystawę obejrzeć można w godzinach pracy biblioteki w następujących miejscach i terminach: w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Pocztowej 54 w dniach 20-21 kwietnia 2015 r., w holu Instytutu Matematyki i Informatyki przy ul. Pocztowej 54A w dniach 22-23 kwietnia 2015 r., w holu Instytutu Neofilologii przy ul. Wojsławickiej 8B w dniach 27-28 kwietnia 2015 r.

plakat2.jpg

plakat2.jpg plakat2