05.09.2015Relacja z V wyjazdu integracyjno-kulturalnego czytelników z ZAZ "SOBODA" i Środowiskowego Domu Samopomocy im. Jana Pawła II do Krakowa

2 IX 2015 r. IMG_4220.jpg pracownicy, pensjonariusze, opiekunowie z ZAZ „SWOBODA” oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy im. J. Pawła II w Liskowie wybrali się na piąty wyjazd integracyjno-kulturalny z cyklu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” Tym razem odwiedziliśmy królewskie miasto nad Wisłą - Kraków. Poznaliśmy je za sprawą przewodnika, Pana Marcina Szymoniaka, który reklamuje się w Internecie pod adresem: „Szalony Przewodnik po Krakowie”. I co ciekawe, ten „szalony przewodnik” doprowadził nas królewską trasą do przepięknego zamku na Wawelu. Historyczną drogę rozpoczęliśmy od Barbakanu przez ul. Floriańską do Rynku Głównego, do gotyckiej Bazyliki Mariackiej. Z wyższej fasady kościoła wysłuchaliśmy granego co godzinę hejnału. Następnie przemieściliśmy się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie zrobiliśmy pamiątkową fotografię. Przeszliśmy przez Sukiennice na ul. Grodzką w stronę najw­span­ials­zych­ renesansowych rezydencji królewskich w Europi - Wawelu. Gotycka katedra jest nekropolią polskich królów. Tutaj pochowano też niektórych bohaterów narodowych, m.in. T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego. Miejsce to łączy się też z postacią papieża Jana Pawła II i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Naszą uwagę przykuł dzwon Zygmunta, który waży ok. 12 ton. Nie udało się nam wysłuchać jego brzmienia, bo bije tylko przy okazji wielkich uroczystości państwowych i religijnych, np. Wielkanocy. U stóp Wawelu, od strony Wisły znajduje Smocza Jama, przy której zrobiliśmy sobie, kolejne pamiątkowe zdjęcie. Za sprawą przewodnika dowiedzieliśmy się o wielu, wielu zabytkach i atrakcjach, malowniczo położonego w zakolu rzeki Wisły, Krakowa. Swój wyjazd zakończyliśmy obecnością na mszy św. do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kościele Mariackim. Dnia 2 IX 2015 r. przeżyliśmy wspaniałą lekcję historii. Możliwość uczestnictwa w tym wyjeździe była szlachetnym darem wielu ludzi. Dziękujemy Wszystkim Wspó­łorg­aniz­ator­om.

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie

IMG_4308.jpg IMG_4308