10.09.2015 Żabno przeczytało "Lalkę"

5 września na żabieńskim Rynku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której można było prześledzić losy Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej czy Ignacego Rzeckiego. Czytana w tym dniu była bowiem „Lalka” Bolesława Prusa.

Akcja zgromadziła przy fontannie wielu mieszkańców miasta i gminy, którzy mogli przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy, przysłuchiwać się czytanej powieści, delektując się kawą w kawiarni „U Hopfera”… w tej winiarni i kawiarni około roku 1860 młody Wokulski pracował jako subiekt i kelner. Zebrani na Rynku mogli także odwiedzić Antykwariat Starego Subiekta i doposażyć domową biblioteczkę. Największą jednak atrakcją w tym dniu była możliwość publicznego przeczytania fragmentu książki. Czytali uczniowie żabnieńskich szkół wraz z nauczycielami, przedstawiciele Rady Miejskiej w Żabnie, członkowie stowarzyszeń działających na terenie gminy, mieszkańcy, a także Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior, który akcję Narodowego Czytania w Żabnie objął honorowym patronatem. Dodatkową atrakcją były pokazy taneczne walca wiedeńskiego w wykonaniu tancerzy Szkoły Tańca „Latino” Gabriela Skiby.
Wszyscy, którzy przynieśli ze sobą własne egzemplarze „Lalki” mogli z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionych książkach.

Organizatorami Narodowego Czytania w Żabnie była Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Nad całością akcji Narodowego Czytania „Lalki” patronat honorowy objęła Para Prezydencka.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli organizację akcji oraz doposażyli Antykwariat Starego Subiekta w książki.
czyt2.jpg czytt 3.jpg IMG_6969.jpg IMG_6858.jpg IMG_6954.jpg

czyt2.jpg czyt2