14.09.2015Deskryptory BN : początek zmian

W związku z wprowadzeniem od 1 października 2015 r. przez Bibliotekę Narodową deskryptorów, które zastąpią dotychczas stosowany Język Haseł Przedmiotowych BN, pragniemy poinformować, że systemy SOWA2/MARC21 oraz SOWASQL zostały przystosowane do nowego modelu opracowania rzeczowego dokumentów.

deskryptory.jpg

Propozycja opracowania i wdrożenia deskryptorów została zapowiedziana przez Dyrektora Biblioteki Narodowej już w 2014 r. W trakcie konferencji „Deskryptory Biblioteki Narodowej” która odbyła się 10-11.04.2015 r. oraz podczas otwartych konsultacji z bibliotekarzami w maju i czerwcu, przedstawiono ogólną metodykę przekształcenia tematów JHP w deskryptory oraz rozwoju nowego słownictwa.

Opracowanie zbiorów bibliotecznych z wykorzystaniem deskryptorów wiąże się z wprowadzeniem zmian w danych przechowywanych w systemie bibliotecznym. Dotyczą one przede wszystkim struktury formatu MARC21 w zakresie grupy pól haseł przedmiotowych. Likwidacji ulegnie opracowanie rzeczowe, bazujące na gramatyce pozycyjnej i nastąpi konwersja określników i niektórych tematów do nowych pól. Docelowo też katalogi WWW będą wzbogacone o wyszukiwanie fasetowe, zgodnie z którym wyniki wyszukiwania będzie można uszczegóławiać poprzez filtrowanie według określonych kryteriów (faset).

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl
fot. www.flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

deskryptory.jpg deskryptory