20.10.2015XXV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

A to już szron naszego lata
na skroni drzewa przytulony
dreszcz liścia po przerwanym locie
gasnącą barwą nawiedzanym
jawi się w naszym obcowaniu
szatą odjętą ciepłu ciała.

Znów przyjdzie próg powitać z chłodem
żegnając w oknie pszczołę słońca
ślad jeszcze został pod powałą
od kuchni która jest cierpiąca
na pamięć w krótkie dni gdy pora
magicznych znaków sypnie bielą.
/ Andrzej Grabowski/

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowały spotkanie autorskie i koncert słowno-muzyczny.
Gośćmi spotkania byli mistrzowie pióra :
Andrzej Grabowski – poeta, prozaik, niezależny publicysta, inicjator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
Gẻza Csẻby – węgierski poeta, pisarz, tłumacz literatury pięknej, kulturoznawca,
Lam Qang My – wietnamski poeta, tłumacz, m. in. K. Norwida, Z. Krasińskiego, Jana Pawła II,
Vladimir Stockman – poeta rosyjski, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej,
Wolodymyr Garmatiuk – dziennikarz, tłumacz, pasjonuje się fotografią.

„Poeci to dziwne ptaki. Zamiast jesienią odlatywać –przylatują. Powracają.” /Krystyna Konecka/

W dniach od 29 września do 11 października 2015 r. w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także na Ukrainie odbywały się spotkania autorskie, koncerty, lekcje literackie. W Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej 9 października odbyło się spotkanie autorskie i koncert słowno- muzyczny, w którym wzięła udział młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum w Łopusznej.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania wspaniałych twórców, którzy czytali i śpiewali poezję nie tylko w języku polskim, ale także w swoich językach ojczystych. Wspólne wystąpienie twórców z różnych krajów uświadomiło młodzieży, że poezja pozwala wznieść się ponad podziały kulturowe, rasowe i polityczne.
XXV MGJL4.jpg Spotkania literackie nie tylko rozwijają wyobraźnię ale także potrafią wzbudzić pasję tworzenia. Potrafią też pokazać bogactwo i piękno, rozbudzić ciekawość świata oraz poszukiwania nowych wartości.
W spotkaniu uczestniczyły również Pani Milena Pilarska- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Pani Lucyna Czubernat –Instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu oraz Pani Anna Dziubas- Kierownik Galerii Jatki w Nowym Targu.

XXV MGJL4.jpg XXV MGJL4