20.10.2015O smokach, rycerzach oraz o naszym smoku wawelskim

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zorganizowała dwie prelekcje z ilustracjami poświęcone smokom, jako jednemu z mitów w dziejach kultury. Spotkania odbyły się we wtorek, 13 października 2015 roku. Przeprowadził je dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor wielu książek, m.in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” oraz „Smoki i smokobójstwo”. IMG_0002.jpg
Pierwsze spotkanie odbyło się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie.
Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI. Była to prelekcja z ilustracjami pt. „Na tropach smoka wawelskiego – rozwiązanie historycznej zagadki”.
Drugie spotkanie miało miejsce w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gronkowie
a uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI. Prelekcja miała tytuł „ Smoki, rycerze i smokobójstwo”.
Smok to bajeczna istota, kiedyś uznawana za prawdziwą. Jest ona jednym z największych i najstarszych motywów w dziejach kultury. Z tymi istotami wiąże się mit smokobójstwa, czyli walki ze złem.
W dziejach kultury naszego kraju spotykamy się z różnymi bajecznymi smoczymi historiami, ale najsłynniejszą jest legenda o smoku wawelskim. Jest to jeden z mitów narodowych, który wbrew bajecznym treściom zawiera w sobie poważne przesłanie głoszące, że ucieleśnienie zła, czyli smok został pokonany. Jest pochwała bohaterskiego, chociaż bajecznego czynu, w dziejach kultury naszego narodu.
Więcej o autorze: www.marek-sikorski-autor.blog.pl ).
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie otrzymała od autora pamiątkowy DYPLOM POGROMCY SMOKA, który jest wręczany przez Wydawnictwo Sativa Studio niektórym bibliotekom i wybranym czytelnikom w uznaniu za krzewienie wiedzy o dziejach kultury narodowej.


IMG_0002.jpg IMG_0002
jpg, 70 KiB, 800x600
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Nowy Targ GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo