Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - Planeta 11
17.11.2015spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem
Olsztyn MBP

Zapraszamy 19.11.2015 o godz. 17:00 do Planety 11
(al. Piłsudskiego 38) na spotkanie z poetą i eseistą Wojciechem Kassem, które poprowadzi Ewa Zdrojkowska.

Poeta opowie między innymi o swoim najnowszym tomie wierszy pod tytułem Przestwór. Godziny, który ukazał się w połowie października tego roku w Bibliotece Toposu (t.118). Spotkanie odbędzie się w ramach Pracowni Słów Ważnych.

Wstęp wolny!

*
Przestwór. Godziny przynosi nam 45 nowych wierszy. Bardzo "skupionych", bardzo intr­ower­tycz­nych­, bardzo wtopionych w solipsystyczny wymiar. Te wiersze, pełne konkretu i reizmu, są tak naprawdę schodami w sztolnię „duchowości”. Ona tutaj staje się główną bohaterką. (…)
Z tej powodzi niby-drobiażdżków, którymi wypełnione są te wiersze stale wyłania się tama jakiegoś agnostycyzmu, na który poeta rusza jak Don Kichot na wiatraki. One mielą chmury, a on chce oderwać się od ziemi – którą zresztą kocha, której każdy szczegół chce ucapić w kolejnym wierszu – żeby zrozumieć, jak to wszystko wygląda z tamtej strony. Te wiersze są nagłym atakiem metafizyki niemal nachalnie obecnej w każdym drobiazgu.(…)