29.12.2015Spektakle "Griga"

„Griga” to wzruszająca ale także niezwykle dowcipna opowieść nie tylko o przyjaźni i miłości, ale też o samotności i niespełnionych marzeniach,
czyli o trójce przyjaciół z czasów szkolnych Gridze, Soni i Pietce.

Jest to spektakl bardzo malowniczy. Z jednej strony pełen przewrotnego humoru, kpiny oraz radości ze spotkania dawnych przyjaciół, z drugiej bardzo nostalgiczny, ukazujący jak rzeczywistość niszczy młodzieńcze marzenia i ideały. Scenografia emanuje rosyjskim klimatem, widocznym w wystroju zaniedbanej wiejskiej izby, ze stołem, rozpadającym się starym kredensem, ciągle psującym się radiem i obrazem Matki Boskiej. Tę prostą scenografię dopełniają „przyciągające” uwagę publiczności, char­akte­ryst­yczn­e kostiumy. Tak przygotowana przestrzeń, której dodatkiem są tęskne rosyjskie ballady stanowi tło wspomnień i opowieści bohaterów oraz sprawia, że widzowie zostają natychmiast przeniesieni do spektaklowej rzeczywistości. Z kolei mistrzowska gra aktorów, którzy wchodzą w silne interakcje z publicznością częstując ją „czym chata bogata” lub w rzewnych chwilach ściskając i całując, sprawia, że widzowie już od pierwszego toastu, wypitego za zdrowie jubilata, czują się uczestnikami wydarzeń dziejących się na scenie.

Ten wspaniały spektakl z repertuaru Teatru Nowego z Krakowa w reżyserii Piotra Siekluckiego wystawiony został 2 grudnia 2015 r. w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a w role trójki przyjaciół z czasów szkolnych wcielili się: Piotr Sieklucki - Griga, Aneta Wirzinkiewicz – Sonia, Maciej Skurnatowicz – Pietia.
Z kolei 3 grudnia 2015 r. spektakl został zaprezentowany w Domu Strażaka w Ćwikowie, tym razem w rolę Grigi wcielił się Dominik Nowak, Sonię zagrała Aneta Wirzinkiewicz, a Piotra Siekluckiego mogliśmy podziwiać w roli Pietii.
Licznie zgromadzona widownia, zarówno w Oleśnie jak i Ćwikowie razem z aktorami przeżywała różnorodne emocje, począwszy od szczerej radości i wesołej zabawy poprzez chwile zadumy i refleksji, a na momentach grozy kończąc.

Obydwa przedstawienia zaprezentowane zostały w ramach Projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” realizowanego na terenie Gminy Olesno przez Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa

ol11.jpg

ol2.jpg ol2