17.05.2013Spotkanie z genealogią

W środę w naszej placówce odbył się niezwykle interesujący wykład pt. Spotkanie z genealogią. Naszymi prelegentami byli członkowie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" - p. Dobrosława Gucia oraz p. Wojciech Jędraszewski - Prezes Towarzystwa.
Zaproszeni goście przybliżyli nam temat poszukiwań genealogicznych oraz wyjaśnili w jaki sposób i gdzie szukać informacji o naszych przodkach. Zwrócili uwagę na różnice między wywodem przodków, drzewem genealogicznym oraz rodowodem. Udzielili cennych wskazówek jak poruszać się po bazach archiwalnych oraz po archiwach państwowych i kościelnych, urzędach stanu cywilnego, parafiach. Pokrótce zaprezentowali funkcjonowanie wyszukiwarek w realizowanych przez WTG projektach: Poznań Project - przeszukiwanie bazy małżeństw z terenu Wielkopolski dla zakresu lat 1800-1899, Basia - baza zindeksowanych aktów metrykalnych z udostępnionych w internecie skanów ksiąg metrykalnych, Nekrologi - wyszukiwarka nekrologów z wielkopolskiej prasy oraz projekt Cmentarz Samotna, czyli spis spoczywających na cmentarzach przy ul. Samotnej. Na koniec Pan Wojciech, pokrótce opowiedział o powstawaniu nazwisk.
Spotkanie zainspirowało uczestników do gromadzenia pamiątek rodzinnych, poszukiwań oraz tworzenia własnego drzewa genealogicznego.

wtg.jpg

wtg.jpg wtg