08.04.2016KAMISHIBAI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH

Bibliotekarze powiatu nowosądeckiego zapoznali się z nową formą pracy z czytelnikami – teatrzykiem Kamishibai, uczestnicząc w szkoleniu zorganizowanym 5 kwietnia b.r. przez Powiatową i Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Filii bibliotecznej w Barcicach.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37x27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Kamishibai może być używany z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Jest lekki i łatwy do transportu.
Kamishibai jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania, najmłodszym może pomóc w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy.
Wykorzystując zasadę teatru obrazkowego dzieci mogą również same wymyślać i ilustrować własne opowiadania lub ilustrować znane bajki. Wszystko zależy od inwencji prowadzącego zajęcia. Dzieci wykorzystując „magiczną skrzynkę” mogą same bawić się w teatr: wymyślają opowiadanie, piszą scenariusz, czytają/opowiadają a swoim przedstawieniom nadają indywidualny charakter dodając efekty dźwiękowe, muzyczne czy świetlne. Przedstawienia Kamishibai stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną, są świetną formą zabawy zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.
Zdobytą wiedzę i umiejętności bibliotekarze wykorzystają w swojej pracy z czytelnikiem dziecięcym i dorosłym.

SAM_0978.jpg SAM_0978
SAM_0971.jpg SAM_0971