27.04.2016Pocztówka okolicznościowa upamiętniająca 1050. rocznicę Chrztu Polski

W ramach serii wydawniczej „Poznajemy Gminę Trzcinica” Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy we wspólnym projekcie ze Spółdzielczym Bankiem Ludowym w Kępnie wydała okolicznościową pocztówkę.

Szczególne miejsce w działalności Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy zajmują „regionalia”. Są to zbiory o wyjątkowym charakterze, gdyż zawierają dokumenty życia społecznego mieszkańców, które nie są nigdzie poza biblioteką gminną, w takim zakresie gromadzone ani rejestrowane. Obok dokumentów piśmienniczych znajdują się bogate zbiory fotograficzne, rękopisy, pocztówki, wydawnictwa kartograficzne, a także cenne eksponaty dokumentujące życie społeczne, kulturowe i religijne naszej miejscowości. Bogactwo i różnorodność zbiorów biblioteka zawdzięcza przychylności mieszkańców, lokalnym pasjonatom dziejów, organizacjom i instytucjom działającym na terenie naszej gminy. Aby zachować, udokumentować i pokazać dziedzictwo kulturowe mieszkańcom naszej „małej Ojczyzny”, Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy prowadzi również działalność wydawniczą, dokumentującą wiele wydarzeń z dziejów naszej gminy, która to nie pozwala zapomnieć o ludziach tu żyjących, kulturze, tradycji, wydarzeniach, która jest żywą kartą historii zapisaną w murach trzcinickiej placówki.

W nowej siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy mieści się zaaranżowana Izba Pamięci, w której zostały wyeksponowane cenne regionalia. Biblioteka od kilku lat stara się pozyskiwać dodatkowe fundusze na różnorodne działania wydawnicze, aby móc prezentować i dokumentować lokalny dorobek kulturowy. Placówka wydała już kilka książek, folderów i pocztówek w ramach serii „Poznajemy Gminę Trzcinica”. „Warto pokazywać i utrwalać okruchy piękna i pamięci – zarówno te wielkie, jak i te małe – dla mieszkańców Ziemi Trzcinickiej – bliskie, drogie, tutejsze – mówi dyrektor biblioteki Renata Gość.

Pocztówka z serii „Poznajemy Gminę Trzcinica” została wydana z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pocztówka przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w oryginalnej postaci mieszczący się w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy. Olejny obraz namalowany jest na płótnie w stylu późnego gotyku (replika barokowa), a czas jego powstania datuje się na I poł. XVIII. Autor obrazu nie jest znany. Od kilkudziesięciu lat postać Maryi i Dzieciątka zakrywa trwale mocowana do obrazu sukienka.

Wydawnictwo zostało opracowane przez Renatę Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, natomiast projekt i druk wykonała firma Esnet. Okolicznościowe pocztówki są dostępne dla czytelników w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. Otrzymają je również mieszkańcy zwiedzający wystawy zaaranżowane w siedzibie biblioteki.

karta_pocztowa_105x148mm-awers.jpg


karta_pocztowa_105x148mm-awers.jpg karta_pocztowa_105x148mm-awers
jpg, 264 KiB, 800x568
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Trzcinica GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo