04.06.2013Cenne zbiory w GBP

Cenne zbiory regionalne trafiły do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy wzbogaciła się o kolejne zbiory regionalne. Tym razem są to zbiory przekazane przez Pana Henryka Kawulę z Wodzicznej. Regionalia obejmują kilkanaście protokołów z wiejskich zebrań organizacyjnych NSZZRI „Solidarność” oraz Komitetu Obywatelskiego działającego w Wodzicznej. Posiedzenia te odbywały się naprzemiennie we wsiach gminy Trzcinica. Powierzone dokumenty obejmują lata 1981 – 1990 a ich treść dotyczy głownie zagadnień rolniczych oraz obrony interesów rolników indywidualnych.
Wśród powierzonych materiałów znajdują się egzemplarze pism: „Głos: niezależny miesięcznik społeczno-polityczny” (1979), „Placówka: niezależny ruch chłopski” (1979), „Tygodnik katowicki” (1981), „Dziennik Związkowy” (1981), „Naszym zdaniem…” (1981), „Jedność: tygodnik NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego” (1981), „Obserwator Wielkopolski NSZZ Solidarność” (1981), „Solidarność: Biuletyn informacyjny” (1983), „Solidarność walcząca” (1989) oraz wydanie specjalne „ZMW ‘Wici’ Ziemia Kielecka”.
Do ciekawostek można zaliczyć czte­rost­roni­cowe­ wydanie specjalne „Super Expresu” z 1 września 1999 roku, zawierające artykuły prasowe wydrukowane w gazetach polskich 1-3 września 1939 roku. Możemy w nim przeczytać o podstępnym zaatakowaniu Polski przez Niemców. Zamieszczona została również odezwa p. Prezydenta Rzec­zypo­spol­itej­, Rozkaz Wodza Naczelnego oraz kilka wskazówek na wypadek alarmu lotniczego. Dowiadujemy się, że Francja i Anglia weszły w stan wojenny z Niemcami, a także o zatrutych cukierkach i parzących balonikach rozsiewanych z niemieckich samolotów. Nie mogło również zabraknąć artykułu o bohaterskiej obronie Westerplatte.
W przekazanych zbiorach znajduje się także bon „Dar na budowę pomnika Wincentego Witosa w Warszawie” oraz, co również można uznać za ciekawostkę, Deklaracje członkowskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych.
W poprzednich latach na ręce dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy – Renaty Gość, zostały podarowane już ciekawe dokumenty regionalne traktujące o życiu społecznym, kulturalnym, religijnym mieszkańców gminy Trzcinica, wzbogacające zasoby biblioteki w Trzcinicy.

bon.jpg bon
jpg, 1.4 MiB, 2885x1827