25.05.2016Spotkanie z Ewą Nowak

W dniu 24 maja br. trzy­dzie­stoo­sobo­wa grupa gimnazjalistów spotkała się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychtalu z autorką książek dla dzieci i młodzieży Ewą Nowak. Pani Ewa urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej, pracowała jako nauczycielka i pedagog-terapeuta, współpracuje z czasopismami :,,Cogito'', ,,Victor Gimnazjalista'', ,,Victor Junior'', ,,Trzynastka'', ,,Sens''. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść - ,,Wszystko, tylko nie mięta''. Obecnie na rynku dostępnych jest niemal czterdzieści tytułów, m.in.: ,,Krzywe 10'', ,,Lawenda w chodakach'', ,,Drugi'', ,,Michał Jakiśtam'', ,,Bardzo biała wrona'', która w 2009 r. stała się ,,Książką Roku – Nagroda Literacka Polskiej Sekcji Ibby''. W swoich książkach autorka podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wiel­owym­iaro­wośc­ią postaci , również tych drugoplanowych..Autorka z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o swoich początkach pisarskich i obecnej twórczości. Stwierdziła, że w każdym z jej spotkań autorskich uczestniczy przynajmniej jeden przyszły artysta, co więcej niemal wszyscy obecni mogą odnaleźć się w tej roli poprzez obcowanie z literaturą, ćwiczenie mózgu i rozwój intelektualny. Uczniowie wysłuchali kilka technicznych uwag na temat zasad tworzenia powieści. Poznali główne filary dobrej książki, szybko nawiązali kontakt z pisarką i tworzyli wspólnie fabułę nowej książki. Pani Ewa zachęcała do czytania książek, które są skarbnicą pomysłów na życie, na radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Swoją pozytywną energią zaraziła na pewno wielu gimnazjalistów i dodała im wiary w siebie. Po spotkaniu Ewa Nowak podpisywała swoje książki, składała autografy i przyszłym twórcom kultury życzyła wytrwałości i wielu pomysłów na powieściowe wątki.

10.jpg 10
3.jpg 3