12.07.2016ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA W BIBLIOTECE W MROCZENIU

W dniu 17 listopada Biblioteka w Mroczeniu gościła Elżbietę Krygowską-Butlewską, poznańską ilustratorkę książek dla dzieci, absolwentkę Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obok ilustracji książkowej Elżbieta Krygowska-Butlewska tworzy również rysunki satyryczne i zajmuje się projektowaniem graficznym. Jej ilustracje zdobią książki znanych polskich pisarzy: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej, Liliany Bardijewskiej, Zofii Beszczyńskiej, Józefa Ratajczaka, Ireny Landau.W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej wraz z opiekunem Panią Anną Lekki. Gościem była także Pani Domicylla Sierszuła z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas których Pani Elżbieta-Krygowska-Butlewska pokazała dzieciom książki do których stworzyła ilustracje, oraz przedstawiła drogę ich tworzenia. Następnie zapoznała dzieci z budową książki i kolejnymi etapami jej powstawania. Ilustratorka zadbała również o praktyczną stronę spotkania, w której uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów przeczytanego przez Elżbietę Krygowską-Butlewską wiersza pt. „Tęczak” Zofii Beszcyńskiej, powołując do życia wielobarwne papierowe stwory, którym nadali wymyślone przez siebie fantazyjne imiona. Powstało wiele ciekawych prac i historii, które zadziwiły samą ilustratorkę. Dzieła małych artystów przez najbliższe tygodnie będą wyeksponowane w naszej Bibliotece. Na zakończenie spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie - Edyta Lesiak, jak również sami uczniowie podziękowali autorce za spotkanie i wręczyli kwiaty. Książki z Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej znajdują się w Bibliotece. Warsztaty plastyczno - literackie z Elżbietą Krygowską-Butlewską przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.