Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie
Kościuszki 9
97-400 Bełchatów
2017-2-2
06.02.2017Zaproszenie
Bełchatów MiPBP

Zofia Kleczyk (1919 – 1995) prababcia. Gospodyni której pasją był haft richelieu. Haftowała przede wszystkim poszwy do pościeli, obrusy i wiele fartuchów kuchennych. Oprócz tego zajmowała się siatkowymi obrusami i firanami. Jej pasją również było szydełko
i wyroby na drutach.
Agnieszka Adamczyk – (ur. 1970) wnuczka, mama. Pasja do tworzenia rękodzieła pojawiła się u niej około 34 lata temu Na początku były to tylko robótki szydełkowe (serwety, obrusy) oraz na drutach (swetry, skarpety). Kolejnie pojawiała się mereszka. Ciekawość sprawiła, że uczenie kolejnych technik ręko­dzie­lnic­zych­ przychodziła z łatwością. Obecnie z pośród wielu technik, wśród kluczowych znajdują się: frywolitka, haft matematyczny, haft cieniowany, haft wstążkowy, haft krzyżykowy, koronka rumuńska, koronka brugijska, decoupage, temari.
Patrycja Adamczyk (ur. 1990) prawnuczka, córka. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studia dzienne magisterskie, na wydziałach Tkaniny i Ubioru oraz Rzeźbie i Działaniach Interaktywnych. Rękodziełem zajmuje się od 10 lat i to jest jej pasja. Zaczynała od serwetek szydełkowych, teraz wykonuje biżuterię na szydełku. Jajka wielkanocne, bombki bożo­naro­dzen­iowe­, biżuterię metodą klasyczną Kanzashi oraz inne klasyczne rękodzielnicze techniki japońskie, oraz techniki z kanonu klasycznego rękodzieła. Zawodowo zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym, rzeźbą ceramiczną, obiektami w przestrzeni publicznej, rysunkiem, tkaniną artystyczną, drukiem na tkaninie oraz projektowaniem ubioru.
Wystawa to tylko niewielka część dużego zbioru wykonanych koronek czy przedmiotów. Możemy tu znaleźć fartuchy kuchenne, siatkowy obrus, oraz kilka serwetek wykonanych przez Zofie Kleczyk. Szydełkowe obrusy, kapelusz, parasolka, koszyk, obrazki haftem krzyżykowym i wstążkowym oraz biżuteria z frywolitki (czarna z czerwienią) została wykonana przez Agnieszkę Adamczyk. Bombki oraz jaja Wielkanocne, ozdoby do włosów, biżuteria
z koralików zostały wykonane przez Patrycję Adamczyk.
Pasja do rękodzielnictwa w rodzinie zrodziła się sama. W domu nie trzeba było zachęcać nikogo do wykonywania takich prac, na wsiach dzieci (zazwyczaj dziewczęta) same podchodząc podglądały babcie czy mamę jak wykonuje pewne prace. I w odpowiednim wieku same sięgały po szydełko, druty czy inne metody rękodzieła. Dziś rękodzieło zanika, przez szybkie tępo życia, inne rozrywki dostępne od ręki w domu. Dla nas jest to chwila relaksu i satysfakcja gdy po wielu godzinach możemy zobaczyć gotowe dzieło.

Inne prace (nie tylko rękodzielnicze) można zobaczyć:
www.facebook.com/p.adamczyk.artdesign
wpisując w fb: Patrycja Adamczyk Art. Design
patr­ycja­adam­czyk­.wixsite.com

kontakt: tennina.adamczyk@gmail.com

plakat wystawa luty.jpg

plakat wystawa luty.jpg plakat wystawa luty
jpg, 1.6 MiB, 2572x3638